Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Ротация, правителство или избори?

Ротация, правителство или избори? По последни данни президентът ще връчи първия мандат в понеделник. Каква е конституционната процедура след приключването на консултациите при президента? Какви са сроковете и отговорностите? Какво се случва в държавата? 

Тази актуална тема коментира в "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" и дългогодишен консултант на предаването:

"Аз оставам умерен оптимист, че правителство ще има, въпреки различните сигнали, струва ми се, че все пак политическият разум и волята за стабилно управление ще надделеят и нашият политически елит няма да ни въвлече в поредните избори.

След като първоначално е минал преговорният процес (т.нар. "консултации при президента") за образуване на бъдещо правителство, можем да разгледаме момента от понеделник нататък – от момента на връчване на мандата на посочения от най-голямата парламентарна група кандидат за министър-председател да образува правителство. По всяка вероятност това ще бъде Мария Габриел, както бе обявено още преди 9 месеца, разполага вече със 7-дневен срок, установен по смисъла на чл. 99, ал. 1 от Конституцията, в който срок да представи структура и състав на бъдещото правителство на президента. От момента на представяне на този проект за бъдещ кабинет президентът следва да уведоми Народното събрание и да предложи на НС да бъде гласуван този проект на кабинет. 

Поясняваме, че предложената структура и състав на МС пред президента може да се различава от структурата и състава, които НС ще гласува – НС не е обвързано с първоначално предложения проект за кабинет от кандидат-министър-председателя. Това не е нарушение, това е по смисъла на решение на Конституционния съд. НС ще прецени как трябва да изглежда структурата, кои да бъдат министрите и дали ще гласува правителството. 

За избора на министър-председател и за структурата и състава на кабинета; За вземането на решения с обикновеното мнозинство, за кворума; Кога се приема, че проучвателният мандат е провален; Какви са процедурите, ако се стигне до служебно правителство  – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55