Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наближава Денят на европейските автори

| обновено на 15.03.24 в 14:04
Снимка: https://bulgaria.representation.ec.europa.eu/

На 25 март е Денят на европейските автори. Това е инициатива, която не само насърчава четенето, но и почита литературата, като насочва вниманието към талантливите писатели на Европа. За да разберем повече за значението на този ден и как може да се участва в него, се обърнахме към Никола Миладинов от представителството на Европейската комисия в България.

Събитието ще се проведе едновременно в 40 държави. Инициативите, които се организират, са свързани с публично четене в училища, библиотеки и книжарници, срещи с европейски автори, както и най-разнообразни кампании за насърчаване на четенето.

"Идеята за Деня на европейските автори е вдъхновена от Мария Габриел, когато тя беше комисар по въпросите на иновациите и научните изследвания, културата, образованието и младежта", споделя Никола. "Стремежът е да приобщим младите хора към четенето на книги и да им помогнем да опознаят многообразието, както на родната, така и на европейската литература."

За някои хора Денят на европейските автори може да звучи като едно обикновено събитие, но той е много повече от това. Той е повод за размисъл, за разходка в света на книгите, като целта е да се насърчи културата на четене. "Четенето предоставя умения за цял живот", добавя Никола, "и е важно да го насърчаваме, особено сред младите поколения."

Денят на европейските автори е част от програмата "Творческа Европа", която не само подкрепя литературата и книгоиздаването, но и организира наградата за литература на ЕС. Програмата също така се грижи и за преводачите, които, според Никола Миладинов са "изключително важна част от културната общност на Европа".

Важно е да се подчертае и приносът на книгоиздателския сектор към икономиката на ЕС. "Неговият принос е голям към Брутния вътрешен продук на Европейския съюз", обяснява Никола. "Броят на заетите в сектора е над 130 000, а книгоиздаването само по себе си е близо 4,5% от целия Брутен вътрешен продук на ЕС."

Събитията, свързани с Деня на европейските автори, имат огромен ефект върху младите читатели. "Съдейки по участието на България в първото издание на Деня на европейските автори, мисля че интересът е изключително голям", споделя Никола. "Тогава за цяла Европа бяха проведени общо 920 прояви с четене на глас, от тях в България бяха цели 247. България се нареди на второ място по най-голям брой прояви след Испания."

За да се направи събитие за четене, не е нужно то да се провежда точно в Деня. Учителите и други заинтересовани лица могат да организират събития за Деня на европейските автори в техните градове през удобен за тях момент.

Денят на европейските автори е повод за радост и вдъхновение за всички, които обичат книгите и ценят литературата. Това е денят, в който се събират хора от различни култури и националности, за да споделят общата си любов към магията на четенето.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: България през последните години е една много по-спокойна страна в сравнение със Западна Европа

В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..

публикувано на 18.12.24 в 09:35

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02