Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наближава Денят на европейските автори

| обновено на 15.03.24 в 14:04
Снимка: https://bulgaria.representation.ec.europa.eu/

На 25 март е Денят на европейските автори. Това е инициатива, която не само насърчава четенето, но и почита литературата, като насочва вниманието към талантливите писатели на Европа. За да разберем повече за значението на този ден и как може да се участва в него, се обърнахме към Никола Миладинов от представителството на Европейската комисия в България.

Събитието ще се проведе едновременно в 40 държави. Инициативите, които се организират, са свързани с публично четене в училища, библиотеки и книжарници, срещи с европейски автори, както и най-разнообразни кампании за насърчаване на четенето.

"Идеята за Деня на европейските автори е вдъхновена от Мария Габриел, когато тя беше комисар по въпросите на иновациите и научните изследвания, културата, образованието и младежта", споделя Никола. "Стремежът е да приобщим младите хора към четенето на книги и да им помогнем да опознаят многообразието, както на родната, така и на европейската литература."

За някои хора Денят на европейските автори може да звучи като едно обикновено събитие, но той е много повече от това. Той е повод за размисъл, за разходка в света на книгите, като целта е да се насърчи културата на четене. "Четенето предоставя умения за цял живот", добавя Никола, "и е важно да го насърчаваме, особено сред младите поколения."

Денят на европейските автори е част от програмата "Творческа Европа", която не само подкрепя литературата и книгоиздаването, но и организира наградата за литература на ЕС. Програмата също така се грижи и за преводачите, които, според Никола Миладинов са "изключително важна част от културната общност на Европа".

Важно е да се подчертае и приносът на книгоиздателския сектор към икономиката на ЕС. "Неговият принос е голям към Брутния вътрешен продук на Европейския съюз", обяснява Никола. "Броят на заетите в сектора е над 130 000, а книгоиздаването само по себе си е близо 4,5% от целия Брутен вътрешен продук на ЕС."

Събитията, свързани с Деня на европейските автори, имат огромен ефект върху младите читатели. "Съдейки по участието на България в първото издание на Деня на европейските автори, мисля че интересът е изключително голям", споделя Никола. "Тогава за цяла Европа бяха проведени общо 920 прояви с четене на глас, от тях в България бяха цели 247. България се нареди на второ място по най-голям брой прояви след Испания."

За да се направи събитие за четене, не е нужно то да се провежда точно в Деня. Учителите и други заинтересовани лица могат да организират събития за Деня на европейските автори в техните градове през удобен за тях момент.

Денят на европейските автори е повод за радост и вдъхновение за всички, които обичат книгите и ценят литературата. Това е денят, в който се събират хора от различни култури и националности, за да споделят общата си любов към магията на четенето.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20