На 25 март е Денят на европейските автори. Това е инициатива, която не само насърчава четенето, но и почита литературата, като насочва вниманието към талантливите писатели на Европа. За да разберем повече за значението на този ден и как може да се участва в него, се обърнахме към Никола Миладинов от представителството на Европейската комисия в България.
Събитието ще се проведе едновременно в 40 държави. Инициативите, които се организират, са свързани с публично четене в училища, библиотеки и книжарници, срещи с европейски автори, както и най-разнообразни кампании за насърчаване на четенето.
"Идеята за Деня на европейските автори е вдъхновена от Мария Габриел, когато тя беше комисар по въпросите на иновациите и научните изследвания, културата, образованието и младежта", споделя Никола. "Стремежът е да приобщим младите хора към четенето на книги и да им помогнем да опознаят многообразието, както на родната, така и на европейската литература."
За някои хора Денят на европейските автори може да звучи като едно обикновено събитие, но той е много повече от това. Той е повод за размисъл, за разходка в света на книгите, като целта е да се насърчи културата на четене. "Четенето предоставя умения за цял живот", добавя Никола, "и е важно да го насърчаваме, особено сред младите поколения."
Денят на европейските автори е част от програмата "Творческа Европа", която не само подкрепя литературата и книгоиздаването, но и организира наградата за литература на ЕС. Програмата също така се грижи и за преводачите, които, според Никола Миладинов са "изключително важна част от културната общност на Европа".
Важно е да се подчертае и приносът на книгоиздателския сектор към икономиката на ЕС. "Неговият принос е голям към Брутния вътрешен продук на Европейския съюз", обяснява Никола. "Броят на заетите в сектора е над 130 000, а книгоиздаването само по себе си е близо 4,5% от целия Брутен вътрешен продук на ЕС."
Събитията, свързани с Деня на европейските автори, имат огромен ефект върху младите читатели. "Съдейки по участието на България в първото издание на Деня на европейските автори, мисля че интересът е изключително голям", споделя Никола. "Тогава за цяла Европа бяха проведени общо 920 прояви с четене на глас, от тях в България бяха цели 247. България се нареди на второ място по най-голям брой прояви след Испания."
За да се направи събитие за четене, не е нужно то да се провежда точно в Деня. Учителите и други заинтересовани лица могат да организират събития за Деня на европейските автори в техните градове през удобен за тях момент.
Денят на европейските автори е повод за радост и вдъхновение за всички, които обичат книгите и ценят литературата. Това е денят, в който се събират хора от различни култури и националности, за да споделят общата си любов към магията на четенето.
Чуйте разговора в звуковия файл.В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg