Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театърът на Туминас продължава да живее

В памет на световноизвестния литовски режисьор Римас Туминас

Римас Туминас
Снимка: Wikimedia
Неотдавна ни напусна Римас Туминас. Въпреки напредналата си болест, режисьорът репетираше до последния си миг "Вишнева градина" в Италия. Чехов е неговият автор, както и Шекспир, Лермонтов, Софокъл, Пушкин, Бекет. Чрез тези автори той изследваше човека, както и чрез Радичков.

Първата му постановка в родната Литва е Радичновият "Януари". Има нещо символично, че и в последния си недовършен проект по Чехов той работи с българин - сценографът Юлиан Табаков. Ескизите на Табаков са една от следите на този спектакъл, който уви няма да види премиера.

Географията на театъра на Туминас включва Литва и Финландия, Исландия и Шотландия, Полша, Швеция, Италия, Русия и Китай. Въпреки ненавременната кончина, спектаклите на режисьора продължават да се срещат с публиката в различни държави по света, а онлайн записите на спектаклите му са като лаборатории за младите режисьори.

В памет на световния режисьор говори д-р Майя Праматарова, която отблизо е наблюдавала театъра на Туминас по големи театрални сцени и фестивали.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15
Плакат на Стефан Десподов-Деспо

Театралният плакат Е картина

"Картина ли е театралният плакат?" * поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..

публикувано на 04.04.25 в 13:12