Наглед историята е съвсем безобидна и свързва деца-връстници от две страни, които правят помежду си телевизионен мост, за да си говорят за връзката, която народите им имат. Никой не би обърнал внимание на такова нещо, но само на пръв поглед. Информацията започва да разследва кореспондентът на "Дневник" във Варна Спас Спасов, за да установи, че публикуваната на 4 март т.г. новина на Руското посолство в София, на страницата му във ФБ,че ученици от т.нар. "Руска гимназия" в Бургас са участвали в телевизионен мост със свои връстници от лагера "Артек" в незаконно анексирания от Русия Крим, е напълно фалшива.
Според съобщението децата разговаряли "за необходимостта да се противопоставят на влошаването на отношенията между нашите народи". Разследването на Спас Спасов показва, че за инициатори на този диалог са посочени няколко организации, които открито и пламенно винят "агресивния Запад" за войната, която Владимир Путин започна в Украйна през 2022 година.
Какво се крие зад краткия исторически "екскурз"? Защо за тази политическа интрига не знае Министерството на образованието на България? Чии са снимките, публикувани на сайта на лагера "Артек"? Защо няма противодействие на руската дезинформация?
Спас Спасов разказва за всички това в "Мрежата".
Безобидната новина, която става обидна
"Това е една класическа фалшива новина в най-добрите традиции на кремълската пропаганда. Още повече, че в метаданните на прессъобщението, което свалих от сайта на лагера "Артек", имаше едно име, което при най-елементарно търсене в Гугъл показва, че става дума за една от най-големите комуникационни агенции в Русия, което пък означава, че за генерирането на тази фалшива новина са били ангажирани наистина хора с опит в оформянето на тази политическа интрига, явно оформена за вътрешнополитическа употреба в Русия, вероятно и в контекста на изборите на 15 и 16 март, на които без никакво съмнение Владимир Путин ще спечели за още един 6-годишен мандат.
Но за мен от тук нататък много по-важни се оказаха няколко други неща. Например, че това съвсем не е първият случай, в който български деца, които, според в момента действащото законодателство, не могат да участват в никакви политически акции, а без съмнение това е политическа акция, са замесени в нея. В Русия могат да вършат каквото си искат с децата от техните гимназии, защото няма кой да ги контролира т.е. казвам, че биха могли да го вършат, но не би трябвало да го правят, разбира се. Но когато в една такава интрига се окажат въвлечени и български деца, макар и във фалшива новина, нещата стават твърде тревожни."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимки - В контакте, Международен младежки център
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg