Преди години Юлия Георгиева попада на видео за организация, работеща с хора със зависимости в Канада. Остава силно впечатлена от липсата на натиск и очакване зависимите да прекратят възможно най-скоро употребата на наркотици. Вдъхновена от тази идея, тя създава нископрагов център, подпомагащ наркозависимите и бездомните – "Розовата къща". В "Нашият ден" председателят на фондация "Център за хуманни политики" Юлия Георгиева споделя защо центърът остава без своя сграда и какво може да се направи.
Георгиева обяснява в какво се изразява дейността на "Розовата къща", която е нископрагов център за социална помощ – всеки нуждаещ се може да отиде в него: "Специфичното е, че голяма част от хората, с които работим, са бездомни, те са ужасно бедни и нямат абсолютно никаква възможност да се справят сами в живота – буквално са отритнати от обществото." Центърът се явява посредник между подземния, престъпен свят на зависимостите и нормалната реалност. В "Розовата къща" бездомните получават възможност да задоволят базисни човешки нужди – да се изкъпят, да се нахранят, да се преоблекат, да заредят мобилно устройство. Особено важна е административната помощ, която получават в издаването на лични документи или ТЕЛК, получаването на медицинска помощ или правна консултация.
"Розовата къща" остава без сграда поради чисто битов проблем, заявява Георгиева. Къщата е частна собственост и трябва да бъде освободена от наемателите до 1 май. Работещите в центъра бързо се активират в търсене на решение, за да продължат дейността си, разказва тя: "Истината е, че получихме подкрепа от Столичната община, от ужасно много хора, които ни подпомагат финансово. Целта е да се избере място, на което може да бъде поставена преместваема къща."
На този етап е пуснато запитване към различни фирми за цената на такава постройка. Има и някои специфични изисквания – да има единствен вход, отделни помещения за услугите, хигиенни условия.
"На нас ни остава към този момент да съберем 28 000 лв. от първоначалната сума, която беше 100 000 лв. – ние получихме изключителна подкрепа", съобщава Георгиева.
Желаещите могат да се включат в дарителската кампания по банков път, чрез DMS PINK HOUSE на номер 17 777 или през PayPal. Подробности – на фейсбук страницата на "Розовата къща".
София е голям град и проблемът е много сериозен. Надеждата на Юлия Георгиева и нейните съмишленици е, че дейността на центъра не само ще продължи, но ще се разшири.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата? Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност. Консултант е на предаването "Законът и..
Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg