Спомени в минало несвършено време – наследството, от което не можем да избягаме, което не можем да излекуваме дори и след като го трансформираме. С това ще се сблъска всеки посетител на новата самостоятелна изложба на Стефан Петрунов, озаглавена "Натрапчивост". В "Terra Култура" гостува художникът, за да сподели своето лично усещане за натрапчивост и да разкаже повече за новите хибридни образи, родени от познатото минало.
Изложбата "Натрапчивост" може да бъде видяна в галерия "Сердика" до 6 април.
Мотивите от миналото са вкоренени в нас, смята Петрунов, който открива в тях тема за творчество. Това не е някакъв негов личен стремеж към завръщане, а е авторски опит спомените да бъдат поставени в нови ситуации. Според художника в обществото съществува когнитивен дисонанс – несъответствие между вярванията и чистите факти. Част от творбите в новата му изложба са естествена реакция срещу това, по думите на Петрунов.
В изложбата "Натрапчивост" има произведения и на други теми. Тях художникът описва като опити за съчетаване на обекти, на форми, на усещания чрез безграничния език на живописта. "Натрапчивост е нещо, което непрестанно те кара да мислиш за него", казва Петрунов.
Стефан Петрунов е творец с наситена биография, която несъзнателно намира своето отражение в творбите му. Ученик е на Светлин Русев, обикалял е света в различни творчески роли. През 90-те години Петрунов започва да се занимава с дизайн и предпечатна подготовка, но днес се е завърнал към истинското си призвание на художник, споделя той.
Художникът използва възможността да покани слушателите на изложбата. "Тя ще им се стори доста интересна, странна и необичайна", казва Петрунов – такова чувството предизвиква и в самия него.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg