Едва ли има човек, който поне веднъж да не си е мечтал за живот като на кино. Ето един такъв сюжет: Мъж, раздвоен между две жени – ученическата му любов и съпругата му. Накрая силната любов между персонажите, предопределени един за друг още от деца, ги събира. Това е историята, разказана във филм, разигран на живо в едноименната постановка, която трупата на театър "Мим-Арт", образно казано, "гледа" в киносалон. Една интересна история за любов. Магията е в това, че всичко се случва през сърцето. Човек чува през сърцето. И всички условности се забравят.
За премиерната постановка "Нашият живот като на кино" на "Мим-Арт", единствения театър, където актьори са хора с увреден слух, говорят в "Артефир" режисьорът му Ивайло Захариев и художественият ръководител Мария Атанасова:
"Това е един интересен опит да изиграем представление с глухи актьори, които чрез пантомима, чрез изпяване на песни с жест и танци да разкажат една история. Тази емоция, която всеки от нас иска непрекъснато да преживее, битката на героите – в това е смисълът. – казва актьорът Ивайло Захариев, тук в ролята на режисьор – опитваме се да намерим нашия хепиенд."
Хубавото в изкуството е, че ако не някъде другаде, то някъде там можем да станем свидетели на щастливия край. Тази постановка показва, че ние не сме различни, макар и нещо да не е стандартно. В крайна сметка историите, които ни вълнуват, това, което преминава през нас, е общовалидно.
"Театър "Мим-Арт" е създаден през 2008 г. – разказва Мария Атанасова. – Тогава 8 наши глухи актьори завършиха НАТФИЗ и там придобиха своята театрална специалност пантомима. Освен това учехме и изпълнения на песни на жестов език, нарекохме го "С мимика и жест". Групата се казваше "Жестим". След това към групата прибавихме актьорите от театър "Мим-Арт" и се образува една артистична група, в която глухите изпълнители могат да пеят и танцуват, да бъдат актьори на сцената с всичките изисквания към един истински актьор. Могат да вълнуват."
Ивайло Захариев твърди, че макар и да е записан като режисьор, е по-скоро приятел и съмишленик на трупата, който ѝ помага да достигне до повече хора. "Пантомимата е много интересно изкуство. Тя има своето място, там, където се показва, че може и без думи – чиста емоция, чисти намерения, да се види как се оголва душата на актьора. Когато пантомимата се смеси с поетичния израз на песните, става много красиво. На финала завършваме с една песен на Орлин, Графа и Любо Киров "Заедно". Това е и нашето послание. Така се надяваме да приобщим театър "Мим-Арт" към големия театрален афиш в България."
"Нашият живот като на кино" на "Мим-Арт" от 19.30 ч. в Топлоцентрала.
Чуйте повече от звуковия файл.
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg