Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очите на дете…

Проф. Александър Оскар
Снимка: Кирил Чобанов

Поетично начало на сериозен разговор, посветен на прозаични теми, свързани с детското здраве и в частност – със зрението. Нашият гост проф. Александър Оскар постави акценти върху вродените и придобитите очни проблеми, върху ролята на наследствения фактор и заостри вниманието на родителите какво да наблюдават и какви грижи да полагат за детското здраве – в общия смисъл и конкретно в областта на офталмологията.

Проф. Ал. Оскар разказа за цялостната организация в специализираната Клиника по очни болести на Александровска болница, която е специализирана в диагностиката и лечението на детското зрение, но лекува и възрастни пациенти. Гостът ни дори посочи пример, че в кампанията за безплатни прегледи по повод Световния ден за борба с глаукомата, на ден през клиниката преминават около 40 възрастни.

Заедно с опитния офталмолог анализирахме още рисковете за зрението, предизвикани от всеки един дисплей или екран и превенцията на очния травматизъм, който навремето имаше друг характер (играта на фунийки, например). И отново се върнахме към съвременните електронни игри и устройства, които нанасят не по-малко вреди на детското зрение.

Финалните ни коментари бяха свързани с директни препоръки и съвети към родителите и какво би трябвало да заостри вниманието им в детските и юношески игри и забавления. Поговорихме и за различните форми на глаукома, за т. нар. "мързеливо око", за стареенето на очите и формите на катаракта.


В следващия уикенд програма "Христо Ботев" ще "изнесе" своите студия в живописния и наситен с история град Трявна. Оттам ще излъчим и нашата продукция "За здравето" с акцент общинското здравеопазване. Наши гости ще бъдат представители на МБАЛ "Теодоси Витанов", на едноименния медицински център, на Детската специализирана болница за продължително лечение на белодробни болести "Царица Йоанна".

Разбира се, ще ви срещнем и с известни тревненци, посветили живота си на медицината…

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40