В Международния ден на франкофонията, когато се открива и кампанията "Continuon en français – да следваме на френски в България" в "Нашият ден" гостува Вяра Любенова, председател на Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България и преподавател във ФЕГ "Алфонс дьо Ламартин" - София.
Разговора Любенова започва със следните думи: "Един франкофон е много по-широко скроен от всички останали не само заради красотата на езика, който изучаваме и преподаваме, а и заради ценностите, които той носи и възпитава. Искам само да уточня, че френският език е средство за откриване на цял един свят, който не е задължително само Франция – френският ни дава достъп до сърцето и душата на много други култури."
Хората, които изучават френски език, почти неизбежно се превръщат във франкофони и това се отразява на цялото им поведение в живота – френският влиза в душата, казва Любенова. По нейни думи в България има дълбоки традиции в преподаването на езика още от времето на Възраждането, когато досегът до Европа е минавал през френската култура.
Френският език винаги е бил неизменна част от семейната среда и живота на Вяра Любенова, която споделя: "Мога да кажа, че всичко, което съм научила за живота си, съм го научила от учебниците по френски в най-широк план. Френският дава наистина много."
Преподавателката по френски разказва за програмата във Френската гимназия, която включва изучаване на различни дисциплини на чуждия език – история, биология, химия, география, философия, физкултура, музика. Това позволява на децата да добият целия набор от понятия в различни области, което улеснява по-нататъшното им обучение и професионална реализация.
Програмата "Да следваме на френски в България" предлага много възможности на зрелостниците да продължат чуждоезиковите си занимания и във висшето си образование. Още в рамките на гимназиалното си обучение учениците имат контакт с преподаватели от университета, които изнасят модули, лекции и презентации и насочват бъдещите студенти към различни профили, разказва Любенова. "Електроинженерство и информатика" в Техническия университет, "Химично и биологично инженерство" в Химикотехнологичния и металургичен университет, "Икономика и стопанско управление" в Софийския университет, "Политически науки" и "Приложни чужди езици" в Нов български университет са възможностите за следване на френски език в столицата. Гостът допълва, че и в Русе и Велико Търново има програми и специалности с франкофонска насоченост.
Председателят на Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България обръща внимание, че тези програми дават възможност на младите хора да останат в България, без да прекъсват езиковото си обучение. Това улеснява житейския преход след завършването на гимназия и предполага и финансово облекчение за много от семействата.
"Важното е да имат възможности, да знаят, че светът е отворен за тях и че в България могат да получат качествено образование", заявява Любенова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg