Ценностна мизерия или материални липси битуват в Специализираната болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация в Бухово? Две жени, редовни посетители на здравното заведение, се обърнаха към предаването "Нашият ден", за да свидетелстват за лошите битови условия и недобросъвестното отношение към пациентите в него. Болницата в Бухово е място, в което се приемат за лечение хора, често бездомни или останали без близки. Едноличен собственик на здравното заведение е Столична община.
Мария Стоянова, инженер, споделя впечатлението, че стаите, които обитават пациентите, са в много лошо състояние. Тя описва материалната база като стара, застояла, влажна, мръсна и овехтяла. По нейна информация личната хигиена, по-специално къпането на пациентите, се осъществява веднъж на две седмици, с доброволната помощ на католически монахини.
Мария Христова, която по професия е учител, често посещава здравното заведение и дарява средства за пациентите там. Според нея не липсата на финансови средства, а липсата на човешко отношение е основният проблем в болницата. По думите ѝ хората там са пренебрегнати до крайна степен. Заплашване, лишения, репресии са методите за налагане на ред сред пациентите – униженията засягат дори основни физически нужди, разказва г-жа Христова. "Аз разбирам аргумента, че няма пари, но не всичко може да бъде обяснено с този аргумент. Понякога проблемът е, че няма сърце и това трябва да бъде осветено и подкрепено по някакъв начин", заявява тя. Жената споделя, че често е изнудвана за пари, даренията ѝ се използват недобросъвестно, а предложението ѝ за гражданска дарителска кампания е отхвърлено.
На фона на тези фрапиращи разкази лечебното заведение в Бухово остава без официално становище. Директорът на болницата д-р Дора Велева изпраща писмено становище по темата. Откъс от него гласи: "Напълно безпочвено е изказването за лошо отношение. Болните се обгрижват по възможно най-добрия начин, по който можем да се справим с оскъдния си персонал. Нахранени и преоблечени, в топли и чисти помещения, голяма част от тях са ни докарани, прибрани от подлези и пейки. Хора, които са отхвърлени от близките и обществото, са лекувани и обгрижвани от екипа на здравното заведение. Колкото до лошите битови условия, те са резултат от стария сграден фонд, който от десетилетия не е ремонтиран."
Предстои гражданско действие – жалба до Столична община. Ако има резултат, слушателите ще бъдат запознати с него.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg