Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болницата в Бухово – лоши битови условия или ценностна мизерия?

стоп-кадър
Снимка: БНТ1

Ценностна мизерия или материални липси битуват в Специализираната болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация в Бухово? Две жени, редовни посетители на здравното заведение, се обърнаха към предаването "Нашият ден", за да свидетелстват за лошите битови условия и недобросъвестното отношение към пациентите в него. Болницата в Бухово е място, в което се приемат за лечение хора, често бездомни или останали без близки. Едноличен собственик на здравното заведение е Столична община.

Мария Стоянова, инженер, споделя впечатлението, че стаите, които обитават пациентите, са в много лошо състояние. Тя описва материалната база като стара, застояла, влажна, мръсна и овехтяла. По нейна информация личната хигиена, по-специално къпането на пациентите, се осъществява веднъж на две седмици, с доброволната помощ на католически монахини.

Мария Христова, която по професия е учител, често посещава здравното заведение и дарява средства за пациентите там. Според нея не липсата на финансови средства, а липсата на човешко отношение е основният проблем в болницата. По думите ѝ хората там са пренебрегнати до крайна степен. Заплашване, лишения, репресии са методите за налагане на ред сред пациентите – униженията засягат дори основни физически нужди, разказва г-жа Христова. "Аз разбирам аргумента, че няма пари, но не всичко може да бъде обяснено с този аргумент. Понякога проблемът е, че няма сърце и това трябва да бъде осветено и подкрепено по някакъв начин", заявява тя. Жената споделя, че често е изнудвана за пари, даренията ѝ се използват недобросъвестно, а предложението ѝ за гражданска дарителска кампания е отхвърлено.

На фона на тези фрапиращи разкази лечебното заведение в Бухово остава без официално становище. Директорът на болницата д-р Дора Велева изпраща писмено становище по темата. Откъс от него гласи: "Напълно безпочвено е изказването за лошо отношение. Болните се обгрижват по възможно най-добрия начин, по който можем да се справим с оскъдния си персонал. Нахранени и преоблечени, в топли и чисти помещения, голяма част от тях са ни докарани, прибрани от подлези и пейки. Хора, които са отхвърлени от близките и обществото, са лекувани и обгрижвани от екипа на здравното заведение. Колкото до лошите битови условия, те са резултат от стария сграден фонд, който от десетилетия не е ремонтиран."

Предстои гражданско действие – жалба до Столична община. Ако има резултат, слушателите ще бъдат запознати с него.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимка – БНТ1 стоп-кадър
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12