Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заедно срещу рака в България

Ракът остава един от четирите приоритета на ЕП и ЕК – тази политика трябва да има приемственост у нас

Снимка: European cancer organisation

Кръгла маса на тема "Време за ускорение: Заедно срещу рака в България" беше проведена в Народното събрание. Официалната среща за обсъждане на бъдещите политики в борбата с рака събра на едно място главния изпълнителен директор на Европейската организация за борба с рака Майк Мориси, зам.-министъра на здравеопазването доц. Д-р Михаил Околийски, членове на пациентски организации, медицински дружества, водещи медии, политици, народни представители и общественици. Събитието се проведе под патронажа на г-жа Росица Пандова-Йовкова, народен представител от ПП-ДБ и член на Здравната комисия към НС. Осъществената кръгла маса е част от общоевропейската политическа кампания на Европейската организация за борба с рака.

Какво се случи по време на официалната среща в "Нашият ден", разказва д-р Желязко Арабаджиев, началник на отделението по Медицинска онкология и председател на Българско научно дружество по имуноонкология. Поканен в качеството си на представител на борда на Мисия за рака на ЕС към Европейската комисия, той е бил и модератор на събитието.

Д-р Арабаджиев споделя, че присъствието на Майк Мориси е представлявало голяма чест за всички участници в кръглата маса, тъй като той оглавява най-голямата организация за борба с рака в Европа. Мориси е имал възможността да представи манифеста, приет от Европейската организация за борба с рака преди няколко месеца – в него са заложени с голям хоризонт мерките за предотвратяване на онкологични заболявания, одобрени от ЕС. Мориси е алармирал присъстващите и за някои неблагоприятни тенденции, които се наблюдават в България – увеличаване на смъртността от онкологични заболявания на фона на низходяща тенденция в Европа. Особено важен акцент, който е поставен по време на срещата, е значението на ваксинопредотвратимите онкологични заболявания като човешкия папилома вирус (HPV) и тревожно ниското ниво на ваксинация у нас. Според специалистите има абсолютна връзка между ваксинационното покритие и намаляване на онкологичните заболявания, заявява гостът.  

Отзивът на д-р Арабаджиев от събитието е добър: "Лично за мен беше огромно удоволствие да видя, седнали на една маса, представители на различни политически партии, представители на министерство, пациентски организации, съсловни организации, които говореха единно и имаха една единствена цел – да се увеличи знанието за разпространението на ракови заболявания в България, да се затвърди проблемът и да се търси взаимно решение."

Относно проблемът с ваксинацията в България, специалистът допълва: "Има сериозни научни и епидемиологични доказателства, че ваксината срещу човешкия папиломен вирус (HPV) е най-сигурното медицинско оръжие за редуциране онкологичните заболявания, свързани с този вирус."

По думите на д-р Арабаджиев участниците в кръглата маса са добре запознати със скрининговите програми и с възможностите за превенция на ракови заболявания. Голяма част от присъствалите политици са с медицинско образование, продължават своята медицинска практика и са наясно с цялостната програма за намаляване на заболеваемостта от онкологични заболявания. Гостът заявява, че съществуват два документа, които съдържат ясна информация по темата. Европейският противораков план, който говори за профилактика, скрининг, адекватна диагностика и иновативно лечение, е първият такъв документ. Европейска мисия за борба с рака на Европейската комисия също е фокусирана до известна степен върху скрининга, механизмите и мерките, препоръчани от Европа, казва д-р Арабаджиев. У нас също има официално признат Национален противораков план, отнасящ се до процедурата и методологията на скрининга.

Това, което липсва, по думите на д-р Арабаджиев, е импулсът, който да акселерира прилагането на тези познания. Дейностите, според специалиста, изискват дългосрочен хоризонт и стабилна политическа подкрепа. Ракът остава един от четирите приоритета на Европейския парламент и Европейската комисия – тази политика трябва да има приемственост у нас.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45