За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително въздействие върху световната иновационна общност.
Като икономист с 20-годишен опит в минната индустрия, Тотева е работила в една от най-големите инженерни консултанстки компании в света. Междувременно започва да трупа опит и в автомобилната индустрия, а амбицията я довежда до прогрмата LEAD на Станфордския университет. Тотева разказва за своя професионален път и за инициирания от нея проект "Лийд Иновейшън Тур", ангажирал повече от 75 лидери от 25 страни в света.
Тотева поставя акцент върху това, че кариерата ѝ в автомобилната индустрия започва да се развива паралелно с основната ѝ кариера. "Човек трябва да отдели 5-10% от времето си за да развива нещо, в което вярва и в което има надежден екип", заявява тя. Целта, която си е поставила със своя екип е да оптимизира работата на двигателя с вътрешно горене на тежкотоварни автомобили. Това би било от полза за околната среда.
Преди три години, в разгара на Covid, Тотева решава, че ще кандидатства в онлайн програмата Stanford LEAD, като за целта написва собствена програма, фокусирана върху стратегическото лидерство и иновациите. Одобрена е три месеца по-късно. Тотева споделя, че не е очаквала да спечели наградата "Джон Хени", която се връчва от общността за най-голям принос. В LEAD общността членуват над 600 души от цял свят. Някои от тях работят за технологични гиганти, някои имат собствен бизнес, други са юристи или лекари. Всички те стават част от програмата, защото вярват, че с определени знания и умения могат да се ръководят значими процеси, разказва Тотева.
"Лийд иновейшън тур" е инициатива, която събира завършилите програмата в различни точки на света. Целта е да се отиде в едни от най-високо развитие държави, за да се почерпи опит, различен от този в Силициевата долина, където се намира Станфордският универиситет. "Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света", заявява Тотева. Тя допълва, че инициативата се организира изцяло от доброволци – няма възнаграждение за шестмесечния труд по подготовката на този голям форум.
Последното издание на събитието се провежда в Япония и е отразено от японския клон на списание "Форбс". Участниците от 25 държави в света се срещат с интересни личности и опознават най-високите постижения на местната култура. Тотева разказва за срещата с първата японка, получила докторска степен от университета в Станфорд. Нейният съвет е бил: "Ако искате да помогнете на тази държава като лидери от целия свят – мотивирайте младите хора."
В днешно време се говори за технологичен бум, за неизвестната посока на развитие на ИИ. Светът е настръхнал, а войната е реалност. Тотева вярва, че днес изграждането на общности е особено важно, а за целта е необходимо хората да следват обща цел. По отношение на изкуствения интелект, тя е по-скоро оптимистично настроена и съобщава, че следващият "Лийд иновейшън тур" ще се срещне с видсокотехнологични компании в областта на ИИ на територията на Сингапур.
Да привлича международния опит в България и да разкрива нашият потенциал пред света е основната мисия на София Тотева.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg