Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Великият Гетсби" – нов балетен спектакъл на Софийската опера

В навечерието сме на премиерата на балетната постановка по романа на Франсис Скот Фицджералд "Великият Гетсби" с музиката на седем велики американски композитори, под режисурата на хореографа Лео Муич, в Софийската опера и балет.

Световнопризнатият хореограф Лео Муич поставя "Великият Гетсби" на софийска сцена след огромния успех на постановката в Словенския национален оперен театър в Любляна през 2019 г. 

Музикалният образ на това представление е вдъхновен от живата, динамична и космополитна енергия на изключителните американски композитори. Лео Муич сам подбира музиката, която включва композиции от Джордж Гершуин, Самюел Барбър, Бени Гудман, Ленард Бърнстейн, Филип Глас, Глен Милър и Джордж Уайтфилд Чадуик.

Франсис Скот Фицджералд описва 20-те години на ХХ век като зрелищна картина от "Ерата на джаза" и в романа си "Великият Гетсби" пресъздава вълнуваща история за бляскавия свят и разточителния живот на американската висша класа, но също и за мистериозен богат мъж, който става жертва на любов и убеждения.
След грандиозния успех на постановката "Ана Каренина" Лео Муич за втори път работи с балетната трупа на Софийската опера.

Премиерата на "Великият Гетсби" е на 12 април в Софийската опера и балет. Представленията са само седем – 12, 13, 14, 25, 26, 27, 28 април.

Спектакълът "Великият Гетсби" е с музика от запис!

Чуйте разговора с премиер-солиста Никола Хаджитанев в звуковия файл.

Снимки – Софийска опера и балет

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15
Плакат на Стефан Десподов-Деспо

Театралният плакат Е картина

"Картина ли е театралният плакат?" * поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..

публикувано на 04.04.25 в 13:12