Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Бисерова:

Науката е за всички, а енциклопедиите са полезни за четящите деца

Виктория Бисерова
Снимка: БНР

850 вълнуващи въпроса и отговора в областта на историята, географията, изкуството, науката и много други любопитни неща, които трябва да знаете. Над 110 теми със стотици снимки и цветни и илюстрации. Тази книга е идеалното въведение в различни сфери за деца над 7-годишна възраст, а форматът "въпрос – отговор" привлича вниманието на малките и им помага по-лесно да придобиват нови знания, споделя в предаването "Следобед за любопитните" издателката Виктория Бисерова. 

Малките читатели ще бъдат заинтригувани от факти като този кой е бил най-големият динозавър, от какво са изградени мускулите в човешкото тяло, как се е образувала Вселената, коя е първата отпечатана книга и много други любопитни факти за човека, света и науката, споделя Бисерова. 

От около 2-годишна възраст децата започват да задават ежедневно различни въпроси и тук е ролята на възрастните да запазят детското любопитство и да намират подходящите отговори, допълва тя. Това определя и избора ѝ да издадат енциклопедията "850 въпроса и отговора" с автор Киара Брицолара. 

Авторката е италианска писателка и филолог по образование, уточнява Виктория Бисерова. През 2017 г. завършва специалност литература в Университета в Генуа. Оттогава работи на свободна практика в издателската дейност и се занимава с изготвянето на художествени и нехудожествени книги с образователна цел.

В енциклопедията е обяснено какво представлява индустриалната революция в исторически план и едновременно с това се отговаря и на въпроси, свързани с развитието на технологиите в днешни дни, става ясно от разговора в предаването. 

В раздела "Автомобил" от тази книга е разяснено за какво служи бензинът, има ли електрически двигател, какво представлява каросерията по начин, разбираем за подрастващите. 

Въпросите в енциклопедията са разделени в категории: география, история, природа, човешко тяло и интересното е, че всяка страница съдържа информация от различни категории и по този начин се задържа детското любопитство чрез плавното преминаване от една тема в друга, чрез отговорите на въпросите, разяснява съдържанието Виктория Бисерова. 

Колкото повече четем, в това число и книги, свързани с науката, толкова по-функционално грамотни ставаме, припомня издателката, която е и преподавател в СУ “Климент Охридски“.

Повече за книгата можете да научите от разговора на Ани Костова с Виктория Бисерова от предаването "Следобед за любопитните".

Снимка – изд. Ентусиаст

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10