В изложбата "Връзки", създадена специално за галерия "Little Bird Place", която можете да видите до 21 април, Милен Радев представя своите скулптурни обекти, изградени от тикли, които той нарича "габрици". В духа на лендарта авторът създава скулптури от сурови материали и ги поставя в естествена среда, където биват изменени или заличени от природните сили. Освен в горите на Родопа планина край село Габрица, откъдето идва и наименованието им, можем да ги срещнем и в неговите черно-бели ръчно копирани фотографии. Те са представени в изложбата паралелно със сайт-специфик обекти от камък. Куратор на изложбата е Никола Михов.
Историята започва преди десетина години, когато Милен се връща обратно към корените на рода си в село Габрица. Там той заживява първо временно, а после и постоянно, във вековната къща на прадядо си, давайки ѝ нов живот. За него тиклите по покривите на старите къщи са отпечатък на времето, пазител на тайни и спомени. Оставени да се рушат, някога те осигурявали подслон на хората от селото, които заедно строели домовете си. Милен събира тикли от срутените къщи, които били добивани от околните хълмове, и ги връща обратно в природата под формата на скулптури. Силуетът на неговите "габрици" се предопределя от естествените форми, образувани при отделянето на шистовия камък, вместо от класическите методи на скулптиране чрез отнемане или моделиране.
По повод изложбата Милен Радев прекарва няколко дни в артистичната резиденция на "Little Bird" в село Лещен, където създава "габрици" от тикли, намeрени в района. На 6 април, по време отворените врати на резиденцията, Милен ще покаже срутищата в околностите на Лещен и ще разкаже за творческия си процес.
Проектът се осъществява в партньорство със "7 ключа - Сугестопедична къща" и с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура” по програма "Създаване".
Чуйте повече в звуковия файл:
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg