Обитателите на парка "Белица", управляван от фондация "Четири лапи" и фондация "Бриджит Бардо", имат живот, преминал през промени, след като са били спасени от тежките условия, в които са се намирали. Както посочва Калина Вълчинкова, ръководител на направление "Грижа за животните и управление на съоръженията" в предаването "Нашият ден", животните сега се нуждаят от медицински грижи и чести прегледи.
Животните носят следи от миналото си – физически и психологически. Въпреки че се грижат да им осигурят близки до естествената им среда условия, последиците от техния предишен живот често остават. За да се гарантира дългосрочна медицинска грижа, екипът на парка извършва периодични медицински прегледи на животните, като се стремят да реагират на всяка належаща нужда.
С напредване на възрастта на мечките обаче се увеличават здравословните проблеми, което изисква по-чести извънредни прегледи и намеса. За тази цел се използват различни методи и апаратура, включително рентгенови снимки, ехографски прегледи и вземане на кръв. Сътрудничество с ветеринари от чужбина също е част от процеса, като понякога се налага и пренасяне на животните до София за специализирана грижа.
С цел да се оптимизира процесът на грижа и да се осигури незабавна помощ при нужда, клиниката на парка трябва да се оборудва с необходимата апаратура. В настоящия момент, като част от усилията за подобряване на услугите, фондацията се обръща към обществото за подкрепа за закупуване на апарат за рентгенови снимки.
Известно е, че даренията и помощта на хората могат да имат голямо значение за животните в парка "Белица". Повече информация за начините за помощ може да се намери на уебсайта на Фондацията. Всеки принос играе роля в осигуряването на по-добър живот за обитателите на парка и помага за поддържането на медицинската грижа, която те заслужават.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg