Година след откриването на единствения музей на горското дело в България влизаме в света на българската горска наука. В Рила планина, в сърцето на Юндола, е разположен първият горски дом у нас, който е превърнат във вълнуващ Музей на горското дело.
2024 година е значима за лесовъдите в България, като се отбелязват редица юбилеи – 99 години от залесяването, 145 години от създаването на Националната горска служба, 125 години от началото на горския печат и 115 години от създаването на Съюза на лесовъдите в България. Това е също така и годината на първата експозиция на горското дело.
Професор Иван Палигоров, председател на Съюза на лесовъдите в България, споделя в ефира на "Нашият ден" своите мисли:
"Искам да поздравя моите колеги-лесовъди от цялата страна. Нека застанем все по-твърдо зад каузата на лесовъдската професия. Всеки, който се е докоснал до това благородно дело да създава зеления килим на България, е допринесъл малко или много колеги, идващи от Турция и Гърция, да се учудват на това, което сме успели да създадем в последните 100 години."
Първата част от експозицията представлява стаята на лесничея, автентично обзаведена с писалище от началото на миналия век и всички инструменти, които лесничеите са използвали. В нея можем да видим пушката, необходима за обикалянето на гората, както и уреди за измерване на дърветата и техния обем.
В музея са изложени снимки, материали и нормативни документи, които пренасят посетителя в атмосферата на миналото. Експозицията е разположена в най-стария горски дом, построен през 1911 година.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg