Валентина Попова рисува от дете, но заниманията ѝ стават по-сериозни, когато решава, че иска да учи архитектура. Не става архитект, завършва социология, но не спира с експериментите с боите, които прави понякога и без четка – само с пръсти. През годините преминава през различни периоди: син, лилав, зелен, създава радващи окото уникални съчетания от цветове. Тя рисува със замах в различни стилове, нейно вдъхновение са космосът, природата и китайската хилядолетна култура
Художничката има през годините многобройни участия в общи експозиции, а настоящата изложба е нейната 8 самостоятелна и трета в сградата на БНР.
"За хората и природата с обич" представя 38 картини, рисувани с техниките акрил и маркери върху платна и картони. Вдъхновена от гората и нейните багри, Валя показва в творите си дървета и цветя – в завладяващи цветови комбинации. Присъстват и картини, вдъхновени от сънищата и медитативните ѝ практики.
И този път художничката ще помага. Последните три изложби бяха благотворителни, а сега част от средствата, получени от продажбите на картините, Валя ще дари на фонда за подпомагане на радио служители в нужда.
Изложбата ще бъде открита от културолога доц. Светлана Христова в 17.30 ч. и ще остане във фоайето на БНР две седмици.
Снимки: Ани ПетроваВенецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg