Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Играта на асоциации в детската литература

Пирина Воденичарова разказва за предизвикателствата пред новосъздаденото детско издателство

Снимка: Pixabay

Детската литература е много интересно поле, на което хората могат да си играят, защото тя взема от живота, от средата на децата, от психологията ни. В нея има много визуалното изкуство, но преди всичко има безкрайна философия. Много абстрактни понятия и послания. Неща, които човек в началото пропуска, след това ги разбира, а накрая и ги преоткрива. С нея всъщност цял живот играем на асоциации. В крайна сметка през книгите опознаваме себе си, при това още от малки. Децата избират книгите си в зависимост от това какви са техните битки на деня, смята Пирина Воденичарова.

Тя е основателката на най-голямата общност за детско четене "Нито ден без книжки". В нея е събрала 45 хил. последователи, хора със сходни ценности и желания, които горят за детските книги. Пирина е носител на наградата "Рицар на книгата", организатор е на първия Фестивал на детската книга, който се проведе в края на март. През декември 2023-та тя беше в селекцията на Forbes "30 под 30" в категорията "Култура, изкуство и медии", а няколко месеца по-късно вече има собствено издателство за детска литература. От известно време нейният "Книгозавър" диша сред читателите си.

Всичко тръгва от първата книга, тя според Пирина Воденичарова е пътеводната звезда на издателя, спрямо която той се опитва да расте.

"Стъпката беше аз да си повярвам, че имам капацитета да избера качествена детска литература за децата в България, защото да издаваш детски книги, е огромна отговорност. Не всяко нещо, което се появява на пазара и е за деца, е добро за децата. А да мислим за благополучието на нашите деца, ми се струва една мисия от първостепенна важност. Това все пак е бъдещето ни", каза в "Какво се случва" издателката. Тя е на мнение, че сцената на детската литература се надгражда всяка година, а най-важна е топлата връзка с читателите.

Една от каузите ѝ, която самата тя смята за всеобща, е да видим в четенето възможност да запазим способността си да се насладим на нещо в продължителен период от време. Особено в днешния забързан свят, в който човек трябва да тренира концентрацията си, за да не изчезне.

"За мен по-важното от това да отгледаме читатели е да отгледаме деца, а съответно след това и хора, които четат за удоволствие – обяснява Пирина. – Четенето за удоволствие е пряко свързано с четенето с разбиране, което пък е свързано с по-аналитичното и критично мислене, а то ни е важно за едно по-добро общество."

И общността "Нито ден без книжки", и издателство "Книгозавър" се появяват от нейната вътрешна нужда за детска литература.

"Никога не спрях да обичам детските книги, те са част от моя живот, от моето детство – казва Пирина Воденичарова и допълва – Аз много вярвам в това, че ако човек има силен вътрешен отговор на въпроса "Защо?", той намира начин как да създаде нещо."

Цялото интервю с нея чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41

Нов превод на Шекспировата пиеса "Венецианският търговец"

Излезе нов превод на "Венецианският търговец" от проф. Александър Шурбанов. Луксозният том на пиесата на Уилям Шекспир вече е по книжарниците. Преводът е направен специално за постановката на режисьора Явор Гърдев в Народния театър "Иван Вазов". Премиерата е след броени дни. "Венецианският търговец" е пиеса-приказка, създадена както от..

публикувано на 10.05.24 в 16:35