Една кауза, обърната към цветната, слънчева и усмихната страна на живота – фондация "Мини арт" е създател на Център за социален цирк, където младежи и деца от уязвими групи играят, общуват и опознават цирковото изкуство заедно. Защо цирковото умение е важно умение и какво дава то на хората от всички възрасти – в "Нашият ден" разказва Гео Калев, създател и основна движеща сила на проекта.
Центърът за социален цирк в кв. "Орландовци" е отворен за всеки, който иска да се докосне до обучението в цирково изкуство, казва Калев. Особено силно фондация "Мини арт" насърчава цирковите интереси на деца от различни уязвими групи. " През 2015 година за мен социалният цирк се появи като практика, алтернатива и решение за работа с деца – и то много приятно решение. Приятно занимание, в което всеки се самотренира и развива", споделя Калев. Той дава пример с добрия резултат от последната инициатива на "Мини арт". Трима циркови артисти от голямата немска организация "Клоуни без граница" са изнесли вълнуващо представление за деца от ромски произход по покана на фондация "Конкордия". "Това е едно от лицата на социалния цирк", заявява гостът.
По думите на Калев в България е необходимо да се развива социалният цирк, да се обучават хора, защото това е добър метод за работа със семейства и деца. За съжаление форматът все още не е достатъчно популярен у нас, но фондация "Мини арт" активно работи за неговото популяризиране. "Социалният цирк е един вид приятелство, комуникация, в която хората се чувстват свободни да изразяват своето мнение. Нещата се случват като игра", разказва гостът, който вижда в този игрови подход средство за преодоляване на страховете и предразсъдъците.
Основната мисия на фондация "Мини арт" е да развива социалните циркови формати. Тази година предстои фестивалът "Цирколюция 2024", който ще бъде 13-ото издание на "Мини Арт Фест" (10 –13.10). Селекция от циркови представления ще бъде представена в "Топлоцентрала", а всеки, който желае да се занимава с цирк, ще може да се включи в поредица от циркови работилници. На въпроса защо точно сега е време за циркова революция, Калев отвръща: "Усещаме, че публиката вече е готова да стане по-активна, да търси тези заглавия, да гледа това, което се случва и в България, и на европейската сцена."
Колев заявява, че фондация "Мини арт" предлага проекти, променящи градската среда, които вече достигат по-голямо количество хора, както и представления, които задоволяват най-финия вкус и желание да се види стойностно изкуство. Имаме чудесни артисти, които заслужават да работят в европейския свят в партньорство с международни артисти и продуценти. Ето защо е важно да се повиши качеството на българската циркова продукция, казва гостът и завършва разговора с думите: "Ще се радвам да успеем да докоснем все повече и повече хора."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg