Сатиричният театър "Алеко Константинов" е първият български театър, селектиран за участие на онлайн фестивала за съвременна драматургия Open Stage Europe. Добрата новина в "Артефир" съобщава театроведът и драматург на театъра – Богдана Костуркова.
Онлайн форматът на пръв поглед противоречи на спецификата на "живото изкуство", каквото е театърът. "Този фестивал, който има вече 4-годишна история, се превръща в място за обмен на идеи и запознаване със случващото се по театралните сцени на страните членки на ЕС", споделя Костуркова.
Фестивалът, който се случва чрез Словенската платформа, базирана в Любляна "Third Stage" ("Третата сцена"), ще започне на 15 април и ще приключи на 21 април. В тазгодишното издание участват театрални постановки от Словения, Латвия, Полша, Италия, Гърция, Австрия, Естония, Португалия, Хърватска и България. Езиковата бариера е преодоляна със субтитри на английски език.
Сатиричният театър "Алеко Константинов", който е първият представител на страната ни в досегашната история на фестивала, ще участва с две свои постановки – съвременната българска пиеса "Една задръстена звезда" и "В плен на снега" от Питър Куилтър с режисьор Николай Ламбрев. Постановката "Една задръстена звезда", написана от Слав Танев и Боряна Иванова, ще бъде представена в първия ден на фестивала (15 април), а спектакълът "В плен на света" ще бъде достъпен на последната дата (21 април).
"Новината от снощи е, че организаторите на фестивала са оценили високо нашите две постановки и се обърнаха към нас за разрешение двете постановки да бъдат достъпни в рамките на още една седмица след фестивала. А след тази седмица студенти от Театралния институт в Любляна и колегите от Театъра в Любляна, които са домакини, да имат възможността да изгледат нашите постановки. Това е нещо, което ни кара да си мислим, че имаме заслужено признание за търсенията ни в областта на съвременната комедия и сатира, за широките граници, които поставяме в жанровите си търсения и постижения."
Програмата вече е достъпна онлайн и всеки желаещ може да направи своя избор, за да се наслади на фестивала от 15 до 21 април.
Повече за смисъла и съдържанието на фестивала, както и за българското участие в него – чуйте в звуковия файл:
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
В епизод 598 "Трамвай по желание" среща отново своята публика с младата режисьорка Анастасия Събева. Конкретен повод за лятната радиоразходка са двете последни постановки на Анастасия: "Многострадалната Геновена" в Старозагорския театър "Гео Милев" и провокативното заглавие "Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите,..
Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница" (2017). С тези си..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg