Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Григор Бануши за недовършената симфония на едно поколение

Григор Бануши
Снимка: FB / Grigor Banushi

Адриан Мара е албански композитор, диригент и дисидент, преследван от тайните служби на Енвер Ходжа. Макар и измислен персонаж, Мара е събирателен образ на цяло поколение репресирани музиканти в Албания – симфония от трагични съдби и несбъднатост.

"Недовършена симфония" е новият роман на албанския писател и радиожурналист Григор Бануши. Той е познат на българските читатели като автор на книгата "Гневът на самодивите", която преди няколко години беше номинирана за Европейска награда за литература. Повод за срещата с Бануши в "Артефир" е предстоящата българска премиера на романа "Недовършена симфония", разказващ за съдбата на дисидента Адриан Мара. 

Разговорът в ефир превежда доц. Екатерина Търпоманова – преводач на творчеството на Бануши от албански на български език.

По думите на писателя призраците на тоталитаризма и диктатурата не са ни напуснали. В Албания те са надигнали глава и спъват страната по пътя на европейската интеграция. Тоталитаризъм е имало не само в социалистическите страни, но и на места в Западна Европа – Италия, Испания, дори Германия с фашизма, заявява Бануши, който не дели диктатурата на подвидове, а я възприема като общозначимо зло.

Бануши разказва, че персонажът Адриан Мара е представител на едно поколение албански композитори и интелектуалци, което няма възможността нито да учи на Запад, нито в страните от Източния блок. Тези музиканти остават заключени и потиснати в собствената си страна, където биват преследвани заради своите лични избори и стремежи.

Писателят споделя в "Артефир", че има любим писател – това е албанският автор Петро Марко – изкусен разказвач на истории и приятел на бащата на Бануши. Творчеството на Габриел Гарсия Маркес и магическият реализъм също служат като образци и вдъхновение за писателя.

За заглавието "Недовършена симфония" Бануши казва: "Човек може всякакви неща да нарече симфония, всякакви дела да извърши, да построи сграда, да напише музикално произведение, но тук прилагателното "недовършена" е най-важното, защото това дело е останало такова."

Григор Бануши представи книгата "Недовършена симфония" пред българските читатели в Софийския университет "Св. Кл. Охридски".

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Снимки – изд. Изида
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41