Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забраненото благословение на Любомир Лулчев

Романът "Благословение" (1940) на Любомир Лулчев е забраняван два пъти, и то от две власти, които в същността си се изключват взаимно – преди и след 9 септември 1944 г.

Днес (22 април) спасеният роман "Благословение" ще бъде представен от 18:30 в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това е поводът в "Terra Култура" да гостува Даниел Капсъзов – родственик на автора, който осъществява преиздаването на книгата.

Най-голямо предизвикателство в работата по романа, по думите на Капсъзов, е било осъвременяването на словото – един своеобразен превод между две епохи – тъй като българският език се е изменил много от 1940 година до днес. За издателите е било от голямо значение да бъде запазено алегоричното звучене на текста, изпълнено с послания за мрака и светлината в човешкото съществуване.

Книгата е определяна като конфликтна, тъй като тя съдържа истини и прозрения, които не са в полза на властимащите. 

Любомир ЛулчевВъв философията на Лулчев хуманността е по-важна от думата на закона. Капсъзов акцентира върху отношенията между Лулчев и цар Борис III, като писателят успява да спаси десетки животи с благотворното си влияние върху царя. Това, разбира се, не е било по вкуса на тези, които са искали по-силно прилагане на политически наказания. Лулчев се застъпва и за българските евреи, когато цар Борис III се е чувствал притиснат да извърши тяхната депортация, разказва Капсъзов.

Всичко в романа "Благословение" е вдъхновено от реалния опит на Любомир Лулчев и от натрупаната във времето народна мъдрост, казва гостът. 

Капсъзов отправя покана към слушателите да присъстват на представянето днес в Националната библиотека. Всички средства, събрани от продажбата на романа, ще бъдат дарени за благотворителна кауза.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момент от спектакъла

Ключове към съвременното сценично изкуство

Концептуално и необвързано с конкретна художествена форма, съвременното сценично изкуство преобразява класическите пиеси и чете за първи път новите текстове, които ловят вибрациите на времето, преодолявайки ограниченията на видимата реалност. Сред заглавията в софийския афиш има и нови, написани през последните няколко години пиеси, които с..

публикувано на 05.05.24 в 09:06

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към   иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като..

публикувано на 05.05.24 в 08:38

"Вълшебната завеса" се вдига на 7 май в Търговище

Броени дни остават до началото на традиционния Международен фестивал на спектакли за деца "Вълшебната завеса". Двадесет и третото му издание ще бъде тържествено открито на 7 май от 10 часа с "Вълшебният меч" – авторски площаден спектакъл на Мим формация "Жар театър". Представлението ще се играе на площада пред Драматичния театър в Търговище, който е..

публикувано на 05.05.24 в 08:07
Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева

Биоенергията на душата и свободата на духа

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович. Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския..

публикувано на 04.05.24 в 17:55

Излезе "Алиса в страната на чудесата" с илюстрации на Салвадор Дали

"Алиса се умори да седи без работа до сестра си на скамейката, тя беше надзърнала един-два пъти в книгата, която сестра ѝ четеше, но там нямаше нито картинки, нито разговори. "За какво ли е такава книга — си помисли Алиса — без картинки и без разговори?" И тъй както си мислеше (доколкото изобщо можеше да мисли в тая горещина, която я..

публикувано на 04.05.24 в 13:32