Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем сам, на автостоп. Сигурна съм, че ви заинтригувах.


Проведохме разговора си по телефона, тъй като в момента г-н Братов живее на 65 километра от София в село Ябланица. Запитах го тези 60 държави след като се е пенсионирал ли ги е избродил или е започнал по-отрано. Оказва се, че всичко е започнало преди повече от шест десетилетия в Свищов, когато отишъл на първи си излет.

Пенсионерът е щастлив в свогенското село, където живее, защото е заобиколено от зеленина и върхове от над 1000 метра, които редовно изкачва. Собствената продукция му помага да живее икономично и да инвестира в пътувания до Европа, но за по-далечните пътешествия тегли краткосрочни кредити.


Запитах Георги Братов, който през септември ще започне 79-ата си година, в Нова Зеландия, която е пребродил на автостоп не са ли му се чудели къде е тръгнал с 22 килограма раница съвсем сам.

Всички много му се радвали и едно семейство, което го качило на стоп, го поканило за шест дни у тях.

"Сигурно и аз съм прихванал от Алековския дух, нали и двамата сме от Свищов, та затова съм такъв запален турист", казва бай Георги Братов, с когото разговаряме за страстта му към броденето по света.

Пенсионерът-пътешественик като ученик гледал научно-популярен филм за Варанаси на река Ганг и шест десетилетеия мечтал да я види на живо. В "Покана за пътуване" разказва какво е да живееш в сбъднат сън в Индия.

Дай Боже на бай Георги Братов и на всеки от нас дълъг живот и добро здраве да сбъдваме пътешественическите си мечти. А на него – двойно, защото още не е бил в Китай и в Канада, а много иска да ги посети.


Снимки и видео: личен архив на Георги Братов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15