Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Снимка: БЦНП

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план, окована в бетон, желязо, пластмаса и вредни емисии.

За седма поредна година от Български център за нестопанско право БЦНП организира конкурса "Граждански Будилник", който търси онези социално ангажирани артисти, които искат да защитят правото ни да живеем в баланс с природата и нейните обитатели. Конкурсната тема е "Активизъм в Действие: Силата да спасим градската природа", като творците могат да кандидатстват в три категории: "Фотография", "Илюстрация" и "Литература".

Повече подробности за конкурса и неговите цели в "Нашият ден" споделя  Айлин Юмерова, представител на БЦНП.

"Тази година решихме да поставим фокус върху правото на живот в здравословна и чиста околна среда.", заявява Юмерова. Проведено от организаторите проучване сочи, че хората масово определят климатичните промени и климатичната криза като най-голяма заплаха за човешките права.

"Искрено вярваме в силата на изкуството да провокира към размисъл, да събужда внимание, съпричастност и най-важното – да подтиква към действие", споделя организаторът.

Юмерова обявява състава на журито, което тази година се състои от професионалисти във всяка една от конкурсните категории. Тя съобщава и новината, че фестивалът за изкуство и права "Граждански будилник" тази година ще е в рамките на фестивала "Реките на София". Юмерова отправя покана към слушателите да станат част от емоционалното и вдъхновяващо фестивално преживяване, което предстои на 31 август. Тогава ще бъдат наградени победителите в конкурса, а за всички посетители са предвидени образователни и забавни занимания, които ще развият усещането и разбирането ни за гражданските права, казва Юмерова.

Условията на конкурса "Граждански Будилник" са обявени в сайта на БЦНП.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21