В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под роклята" и "Черна светлина".
По думите на Никифоров книгите са нещо, което осветява живота по един вълшебен начин, затова той честити празника на всички писатели, издатели, читатели и любители на книгата.
Писателят не назовава конкретни идеи и цели, които следва в писането, тъй като водещи в неговия творчески процес са интуицията и вдъхновението. Ето защо книгите си самият Никифоров определя като леко объркващи и "междувидови".
Като читател в последните години Никифоров предпочита документална литература, от която, разбира се, черпи факти и вдъхновение за своите романи. Съчетаването на метафори, ритъм, структура, герои звучи лесно, но е трудоемък процес, който му отнема около четири години с всяка една книга, казва Никифоров.
"С всеки един роман се опитвам да постигна нещо ново от това, което съм правил преди, като си давам ясна сметка, че всеки роман е стъпка към следващия. Има кръстосвания, влияние на една идея върху друга", споделя писателят.
Никифоров говори с желание и лекота за романа, който пише в момента. По думите му това е експеримент, който досега не е срещал в нашата литература. Бъдещият роман ще се нарича "Бяла светлина" и ще разказва същата история като в "Черна светлина", но през погледа на женски персонаж.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg