В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира.
Според изследвания, цитирани от Кереков, около три четвърти от младежите редовно се ангажират с компютърни игри. Това е значителна част от населението, която влиза в контакт с тази форма на развлечение. Въпреки това, някои изследователи са отбелязали увеличаване на затлъстяването сред младежите, свързано с недостатъчната физическа активност, която често съпътства игрите.
Важно е да се отбележи, както подчертава Кереков, че профилът на средностатистическия геймър се различава от стереотипите. По-специално, той посочва, че геймингът обхваща много по-голяма демография, отколкото обикновено се представя.
Въпреки че много научни изследвания се фокусират върху негативните влияния на компютърните игри, Кереков се фокусира върху по-позитивните страни. Той споделя резултатите от изследвания, които показват, че геймърите се представят значително по-добре от негеймърите по редица когнитивни и емоционални показатели. Това включва по-добра бързина на реакция, по-добър емоционален контрол и по-добро представяне в тестове за работната памет.
Интересно е, че изследванията, цитирани от Кереков, показват сходни резултати, дори и когато тестовете не се провеждат във виртуална среда, като целта е била да се изключи всякакво предимство за геймърите.
Тези резултати подтикват Кереков да подчертае необходимостта от допълнителни изследвания, които да проучат не само негативни последици от компютърните игри, но и да открият и допълнителни позитивни аспекти на тази форма на развлечение.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg