Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

| обновено на 23.04.24 в 13:24
Снимка: БНР

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира.

Според изследвания, цитирани от Кереков, около три четвърти от младежите редовно се ангажират с компютърни игри. Това е значителна част от населението, която влиза в контакт с тази форма на развлечение. Въпреки това, някои изследователи са отбелязали увеличаване на затлъстяването сред младежите, свързано с недостатъчната физическа активност, която често съпътства игрите.

Важно е да се отбележи, както подчертава Кереков, че профилът на средностатистическия геймър се различава от стереотипите. По-специално, той посочва, че геймингът обхваща много по-голяма демография, отколкото обикновено се представя.

Въпреки че много научни изследвания се фокусират върху негативните влияния на компютърните игри, Кереков се фокусира върху по-позитивните страни. Той споделя резултатите от изследвания, които показват, че геймърите се представят значително по-добре от негеймърите по редица когнитивни и емоционални показатели. Това включва по-добра бързина на реакция, по-добър емоционален контрол и по-добро представяне в тестове за работната памет.

Интересно е, че изследванията, цитирани от Кереков, показват сходни резултати, дори и когато тестовете не се провеждат във виртуална среда, като целта е била да се изключи всякакво предимство за геймърите.

Тези резултати подтикват Кереков да подчертае необходимостта от допълнителни изследвания, които да проучат не само негативни последици от компютърните игри, но и да открият и допълнителни позитивни аспекти на тази форма на развлечение.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10
Опашка за хуманитарна помощ в Газа, 17 март 2024 г.

Жители на Газа умират, докато се борят за достъп до храна

Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..

публикувано на 23.07.25 в 11:15