Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

4
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев
Снимка: operasz.bg

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет.

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена, под артистичното ръководство на маестро Марко Бати. Димитрова и Янев ще танцуват в балетната гала, която ще се състои тази вечер (26 април) на сцената на Teatro dei Rinnovati.

Българските балетни артисти ще изпълнят па де дьо на Диана и Актеон от балета "Есмералда" на Чезаре Пуни по хореографията на Мариус Петипа, както и дуета "Разбитите прегръдки" от "Пиедесталът на девиците" по хореографията на Клод Брюмашон.

Примабалерината Силвия Томова, директор на Балета на Старозагорската опера, споделя в "Артефир" за артистичния обмен между операта в Сиена и Държавна опера - Стара Загора. По думите на Томова всяка една подобна проява на български артисти е знак за това, че ние сме в световната ниша на балета.

Томова разказва за спектакъла "Лебедово езеро", с който на 23 април Старозагорската опера отбеляза предстоящия Световен ден на танца. Примабалерината Анелия Димитрова се е превъплътила в образите Одет/Одилия, а солистът на Виенската държавна опера, Денис Черевичко, е изпълнил ролята на принц Зигфрид. Преди спектакъла световноизвестният балетист е отделил време да проведе майсторски класове за артистите от операта, допълва Томова.

По думите на примабалерината една балетна трупа трябва да се ръководи плавно и претенциозно – с добра планова и кадрова политика. "Мисля, че ние това го умеем и това изключително много мотивира артистите, за да бъдат все по-добри и по-добри", изтъква Томова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Снимка – Държавна опера - Стара Загора
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15