Според статистиката ежегодно в световен план има приблизително 22,85 млн. жертви на трудови злополуки. През изминалата година у нас са декларирани 87 смъртни случая поради работен инцидент. 28 април е официалният Международен ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести работници, а също и Световен ден за здравословен и безопасен труд. Поради съвпадението с празника Цветница тази година в България той ще бъде отбелязан на днешната дата (29 април).
Какви са ангажиментите на всеки работодател, за да не се допускат трудови злополуки, и има ли още дефицит в това отношение – разговор в "Нашият ден" с Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ.
Още на 26 април КНСБ и представители на социалните партньори отдадоха почит на загиналите при трудови злополуки български работници. Атанасов споделя, че тази година денят минава под надслов "Да предпазим работниците от трудови злополуки и смъртни случаи, свързани с климатичните промени". Статистиката сочи, че в много страни смъртността в следствие на работа при екстремни климатични условия се покачва. В България също се наблюдава тревожна тенденция, но много от трудовите злополуки се прикриват и остават недекларирани, заявява Атанасов.
Гостът припомня, че Европейската комисия и Европейските синдикати са предприели кампания за нулева смъртност на работното място до 2030 година. За да влезем в крак с тези мерки, според Атанасов, е необходима национална програма. Към момента в действие е Национална програма по здравословни и безопасни условия на труд, която изтича тази година. За следващия период (2025-2027) трябва да бъдат наложени строги мерки и критерии от страна на работодателите и синдикатите за намаляване случаите на трудови злополуки.
Спазването на транспонираните европейски директиви и провеждането на ежедневен инструктаж на работното място, особено в рисковите професии, са две много важни условия, по думите на Атанасов. По-високи обезщетения за пострадалите биха дисциплинирали работодателите, допълва гостът.
В България има сравнително добро законодателство, стига да бъде спазвано, смята Атанасов. Вицепрезидентът на КНСБ обръща внимание и на още един проблем, свързан с липсата на адекватно изследване и подход към трудовите блести. У нас за професионални болести се признават едва 10-15 диагнози, междувременно страната ни е водеща в негативните класации, отнасящи се до сърдечно-съдови и ракови заболявания.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..
Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори...
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg