Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Науката като част от културата на града

Снимка: Софийски фестивал на науката

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май).

Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община.  

Костова съобщава, че програмата на фестивала включва над 120 заглавия, описани по тема, възраст и дата. За хората с деца са предвидени успоредни събития, за да може малките посетители на фестивала да имат интересни занимания, докато родителите им се запознават с някоя вълнуваща тема в съседната зала.

В програмата са включени и 12 чуждоезични събития – на английски, френски и испански – като за всяко от тях е осигурен превод, допълва Костова. Тя подчертава, че организаторите са се постарали да подредят активностите по такъв начин, че посетителите да могат да обърнат внимание на темите, от които се интересуват.

Тематични акценти ще бъдат Космосът, климатичните промени, здравето и иновациите. Във всяко едно от направленията ще присъстват изтъкнати учени, работили в световни научни екипи. Във фестивалната книжарница посетителите ще имат възможността да закупят научна литература и да получат автограф от авторите.

Закриващото събитие на фестивала ще отбележи две важни годишнини – 70 години от основаването на ЦЕРН, както и 25 години, откакто България е част от този най-грандиозен експеримент на земната научна мисъл. Костова споделя, че събитието ще бъде изградено на основата на въпроси от публиката, които всеки желаещ може да зададе предварително. За най-добрите въпроси ще има награди.

Здравето е сред основните акценти във фестивалната програма, заявява Костова и изрежда някои от темите – биомедицински проучвания, изкуственото оплождане, проектът за проучване на генома на България, човешкият имунитет, физиката на готвенето, приносът на кучетата към човешкото здраве, експериментите с рибозоми.

Фестивалът ще отдаде почит на Мария Кюри – единствената носителка на Нобелова награда в две различни области – химия и физика. Предвидена е кинопремиера на филма, посветен на жената, променила лицето на науката.

Фестивалното времепространство е 9-12 май‚ "София тех парк" ! 

Снимка – Софийски фестивал на науката 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30