В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници – юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог, споделят своите уникални истории и перспективи относно работния процес.
Юристът и психолог Катина Клявкова представя смисъла в работата си като професионален медиатор, не само като начин за изкарване на прехрана, а като възможност да помогне на хората да преодолеят конфликтите в живота си. Тя разкрива гъвкавостта и иновацията в работния процес и споделя, че е провеждала медииации на различни места – от самолети до плажове, подчертавайки важността на адаптивността и ангажимента в работата.
Книгоиздателят и музикален продуцент Виктор Лилов представя работата си като платформа за изразяване на убежденията си и като средство за промяна в обществото. Той не само издава книги и продуцира музика, но също така подкрепя разнообразието в живота чрез своите дейности. Предстоящото му издание на палестински автори е само един пример за ангажимента му с важни обществени въпроси чрез работата си.
Имигрантът с етиопски произход Бисрат Можо ни пренася в своята история за адаптацията и трудностите, свързани с работата в нова среда и за живота си в България.
Антропологът Райна Гаврилова пък предоставя широка перспектива върху работния живот, като анализира исторически и културни контексти. Тя ни напомня, че работата не е само икономически феномен, но и социално и културно явление, което формира и определя нашите идентичности и общества.
"Исторически обаче хората не работят само за прехраната, те работят защото така трябва. Във всички големи културни и религиозни системи работенето е нормалното състояние на човека. Да прави някакви неща. Съзнателното работене е направило човека това, което е. В някои отношения хората от ХХI век сме ужасно различни, дори във всекидневието, това е първото време, в което бъркаш в джоба си, в който имаш телефон. Но в много от нашите практики не се различаваме много от хората преди 100, 200 или 300 години. Срещата на тези двама човека във всеки едни от нас, човекът на XXI век и човекът като такъв, създава много от вътрешните и външни кризи на живота, в който живеем", посочва тя.
Представените разкази ни вдъхновяват да разгледаме работата не само като средство за изкарване на хляб, но и като платформа за реализиране на нашите ценности и ангажименти в света. Те откриват важните аспекти на работния живот, които преминават през смисъл, идентичност и социална отговорност.
Слушайте разговорите в звуковите файлове.
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg