Концептуално и необвързано с конкретна художествена форма, съвременното сценично изкуство преобразява класическите пиеси и чете за първи път новите текстове, които ловят вибрациите на времето, преодолявайки ограниченията на видимата реалност. Сред заглавията в софийския афиш има и нови, написани през последните няколко години пиеси, които с публицистична острота се занимават с проблеми за мира и войната, за човека в света, заплашен от конфликти и несъизмерими за неговото разбиране технологии. През различните автори и сценични прочити съвременната сцена търси единичния, субективен поглед върху проблеми, които засягат мнозина.
Във фокуса на разговора с драматурга Майя Праматарова в рубриката "Моментна снимка" са спектаклите - "Засекретено изследване" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - премиера на Иван Добчев и екип по пиеса на Иван Вирипаев, "Самотата в съвременния човек/свят" - спектакъл на Веселка Кунчева и Мариета Голомехова, копродукция на Кукления театър в Стара Загора и ДКТ в Плевен, "Хага" - постановка-кауза на Галин Стоев в Народния театър "Иван Вазов" по текст на Саша Денисова, "Елементарните частици" по Мишел Уелбек – спектакъл на Крис Шарков и екип от програмата "Театър+" на Камерната сцена на Народния театър и др.
Темата за съвременните ключове на изкуството е разширена с разговор за интепретациите на картини от постоянната експозиция на "Квадрат 500", разкрити по нов начин от 12 хореографа чрез проекта "Виртуални тела 2.0", продуциран от Росен Михайлов. Темата за танца е продължена с анонса за новия спектакъл "Тайната Данте", върху който работи хореографът Асен Наков. Това е мощно преоткриване на поетиката на Данте, над което работи цялата трупа на балет "Арабеск". В екипа на постановката, чиято премиера се очаква в началото на новия сезон, е композиторът Румен Бояджиев-син, с когото хореографът успешно работи в тандем.
Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..
Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..
Театрално сдружение Enso и I Am Studio представят спектакъла "Канкун" по едноименното произведение на известния каталонски драматург Жорди Галсеран. Постановката е режисирана от Антон Угринов. Сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката е създадена от Калин Николов. В ролите се превъплъщават Александра Димитрова, Камелия Хатиб, Веселин Петров..
Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg