В последния брой на рубриката "Темата на деня" от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села. Гост в студиото беше Александър Дунчев, известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната агенция по горите.
В предаването Дунчев обясни, че проблемът има двойно измерение: от една страна, общественото притеснение от гледката на отрязани дървета по улиците и пред домовете, и от друга — реалната опасност, която тези дървета могат да представляват. Той посочи, че коренът на проблема е в загубата на доверие към местните власти и институциите, които би трябвало да се грижат за зелените площи.
Според него честата смяна на кадри с политически назначения е довела до уволненията на истински специалисти и е заменила професионалното управление на градските зелени площи с "нашите хора". Тази практика е разрушила доверието на гражданите в способността на общините да се грижат адекватно за дърветата.
В разговора Дунчев акцентира и върху факта, че дърветата, надвишаващи 50-60 години, често стават опасни. Той изтъкна и рисковете от климатичните аномалии като тежки снеговалежи, които могат да предизвикат падане на дървета или клони.
Дунчев препоръчва гражданите активно да се включват в процесите на управление и да настояват за прозрачност и спазване на общинските правила за обгрижване на дърветата. Той също така посъветва хората да търсят услугите на квалифицирани арбористи и дендролози, които могат компетентно да оценят състоянието на дърветата.
В заключение Александър Дунчев изрази надежда, че постепенното изчистване на политизацията в общинските и държавни структури ще доведе до възстановяване на професионализма и доверието на гражданите към тези институции
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по..
"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов -..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg