В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда, разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен фактор за устойчивото развитие.
Особено внимание той обърна на градските реки, разказвайки за успешните инициативи за почистването на река Бели Лом в Разград, което довело до подобряване на качеството на въздуха и повишаване на общественото внимание към състоянието на водните тела. Проектите в София, където според него реките често са приети за канали, също бяха обект на дискусия. Попов изтъкна потенциала за преобразяване на града чрез реките, които могат да служат като оси за пешеходна и вело инфраструктура.
Той не пропусна да засегне и темите за велоалеите и паркинг пространствата, посочвайки, че тези аспекти на градската инфраструктура трябва да се разглеждат в контекста на цялостното развитие на града. Попов критикува необоснованото разрастване на градовете в съседни села, което води до струпване в централната част на града и създава проблеми заради недостатъчна инфраструктура в близките населени места.
На финал той коментира и "широко неразбраната" в България Зелена сделка на ЕС, обяснявайки, че това е комплексна стратегия, която се стреми да интегрира различни подходи за справяне с климатичните промени. Попов спомена и влиянието на руската пропаганда и обществената реакция след кризи като пандемията от Covid-19 и енергийната криза, като фактори, които внасят допълнително напрежение към възприемането на зелените политики.
На климатичните промени ние гледаме или като нещо, което е далечно и неясно, или като нещо, което е неизбежно и ние не можем да направим нищо. И двата подхода са грешни – ние можем да направим нещо, но това е глобално усилие, което е напът да ги овладее в някакво поносимо развитие", твърди той.
"Има и следкризисна обществена реакция, след пандемията и стреса от войната в Украйна. След овладяването на проблемите – и тези, породени от Covid-19, и към страховете от възможна енергийна криза, се добави едни нов гняв към хората за това, което се случи", посочва още той.
В заключение той подчерта значимостта на предстоящата среща на Междуправителствената група по климатичните промени, която ще се проведе в България този юли, окачествявайки я като "най-голямото научно събитие в историята на страната ни".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg