Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април). По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият самолетът Evolution VL2, LZ-RI кацна на знакови места и доказа, че освен големите европейски летища, отправна точка за полет със самолет може да бъде всяко малко летище в страна членка на Шенген – това разказаха и илюстрираха кап. Николай Калайджиев, световен рекордьор в леката авиация, и летецът Иво Табаков.
В "Нашият ден" Тодор Иванджиков, авиоексперт, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия, споделя повече за инициативата.
По думите на Иванджиков подготовката за полета е била много сериозна и интересна, поради различни технически специфики и съображения, свързани с малките европейски летища, включени във въздушния маршрут. Гостът разказва, че авиоекипът се е сблъскал с първоначалното недоверие от страна на служителите в по-малките европейски летища, тъй като те не са били запознати с новината, че България е приета в Шенген по въздух.
Българските летци са преминали през летище "Арат" в Румъния, от където са продължили към полския град Забже. Там екипът на АБАИ е посрещнат от българската дипломатическа мисия в Полша точно в деня, в който България и източноевропейската страна отварят програма за сътрудничество в туризма. Иванджиков разказва, че след официално посрещане в Триер българският екип е посетил и малкия град Шенген, където през 1985 година е подписано Шенгенското споразумение.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg