На територията на спомените, житейските уроци и безкомпромисното съществуване – разговор в "Terra Култура" с Петър Стоянович за премиерата на книгата "Несвършващо време", която предстои днес (13 май) от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Стоянович открива в себе си и детето с хубавите спомени, и неспокойния философ в един просто-сложен свят. Авторът разказва, че в новата си книга стъпва на задочния спомен за времето преди да се роди. По думите на Стоянович човек няма заслуга нито за това, че се е появил на този свят, нито за гените и възпитанието, които носи. Писателят е категоричен, че не би се върнал обратно в детските години – защото би било глуповато и нечестно. "Като историк, би трябвало много добре да знам, че една личност, една епоха трябва да бъдат съдени единствено и само по контекста на своето време", заявява гостът. Според Стоянович в обществото битува нездрава носталгия – в политически, и в личен план.
Историкът казва: "Политиката и историята трябва да вървят ръка за ръка. Знанията за миналото в голяма степен помагат на онези, които биха искали да се поучат. Помагат им да стъпят в следващото ниво на развитие на света и да не повтарят непрестанно откриването на топлата вода."
Стоянович споделя мнението, че все по-случайни, неподготвени, "еднооки" хора властват и определят бъдещето. "Цялата борба, която те водят, ни докарва до вътрешна изолация", заявява гостът и допълва, че това довежда отделния човек до състояние на изолация и "дребен, феодален комунизъм".
Писателят смята, че животът е изграден от множество компромиси, но те не бива да надхвърлят границите на допустимото.
В края на разговора Петър Стоянович отправя покана към слушателите за предстоящата премиера на "Несвършващо време" – тази вечер от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg