Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

Снимка: Фондация „АМЕ“

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца. Причината е разрастването на проблема през последните години.

През 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И още една цифра: през 2022 година тези случаи са "само" 749. Ето защо приетата Директива е от изключително значение за българските жени и деца. Срокът за транспонирането ѝ в законодателството на всяка страна е 3 години.

За чест на нашите институции, миналата година се предприе реформа в българското законодателство, целяща намаляване на жертвите и ограничаването на този грозен феномен. Какво реално влияние ще окаже новоприетата Директива върху борбата с насилието над жени и деца у нас и ще промени ли обществените нагласи към него – отговор потърсихме от адв. Георги Еленков, директор "Политики за децата" и ръководител на Правната програма на Националната мрежа за децата.

"Директивата е историческа и изключително важна. Тя беше приета с огромно мнозинство с 522 гласа "за" на фазата на разглеждане от ЕП. Предходната година в България предприехме същностни изменения и в НК и в Закона за защита от домашно насилие. Държавите-членки според Директивата трябва да гарантират, че определен кръг деяния трябва да бъдат инкриминирани в националните кодекси" – казва Георги Еленков от НМД. Какви конкретно са тези деяния и какви промени трябва да бъдат въведени – чуйте в звуковия файл.

В разговора за насилието над жени и деца включихме и Росица Кратункова от Фондация "За Надежда" – член на НМД. "След случая с Дебора рязко скочи обществената реакция срещу случаите с насилие над жени. Това показва, че сме пораснали като общество. Затова имаше и промени, може би недостатъчни, в законодателството. Това все пак показва, че системата работи за хората, а не замита проблема под килима. Не е така с насилието над децата. От това, което наблюдаваме и в Сливен, трудно се приема сериозно това, което те разказват. Имам предвид случая с обвинения в педофилия британски гражданин Даниел Хъл. ... За децата – жертви е най-трудно да бъдат чути – независимо дали са бедни, богати, турци, роми или българи. Това не е само български проблем или само на гр. Сливен..." Какво още си казахме с Росица Кратункова – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05