Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Carpe diem – изложба живопис на Георги Щърбев в галерия "Астри"

10
Снимка: Ани Петрова

От Града на седемте тепета до Града на седемте хълма – от Пловдив до Рим и Помпей – един художник грабва мига (Carpe diem*), за да го претвори във вечност и обратното – да превърне вечността в миг. Георги Щърбев гостува с изложбата си Carpe diem на столичната галерия "Астри“. 

Ето какво пише за твореца галеристката Вихра Пешева: "Той е роден и израснал в Пловдив. Сам по себе си, този факт e здрава почва за един артист да развива таланта си. Слоевете култура на повече от 8000 години, за които Георги Щърбев притежава чувствителност и култура да разработва, са естествената му среда и те дават своите плодове.

Но историята не спира до тук. От Вечния град на седемте тепета и Марица, той отива в другия Вечен град, доста по-млад от неговия. Онзи на Седемте хълма и Тибър. Съдейки по творчеството на Георги, което следя през последните 10-12 години, той трябва да се е чувствал в Рим съвсем на мястото си. Свободен, готов да приема и усвоява, върху собствените си културни пластове, той наслагва тези от Помпей и Италия изобщо.

Ако никога не сте били на Античния стадион на Филипопол или пък в Помпей, гледайте картините на Щърбев! Стадионът е основан долу-горе по същото време, когато Везувий залива града, за да го съхрани завинаги. Подобен е и процесът на създаване на картините на Щърбев – изградените и изразяващи го, най-често фигуративни композиции, биват заливани, затрупвани с мазилки, маслени, акрилни, темперни бои, разбивани и съграждани отново. Дотогава, докогато плодът узрее. Carpe diem! 

С нова проникновеност и ново усещане за същественото, той улавя мига на съвършения баланс. Есенцията на един изминат личен път е извлечена по начин, колкото уникален, толкова и наследен от хилядите години култура на градовете, по пътя му на художникът. Осмисляйки абстракцията на времето, той подава на зрителя и фигуративния ключ на устойчивостта. Освобождава докрай съзнанието и фантазията на търсещия и разчитащ послания зрител. На готовия да сграбчи мига познание."

Вернисаж: 14 май, вторник, 18.00-20.00. Изложбата продължава до 12 юни в столичната галерия "Астри"

Разговора на Димитрина Кюркчиева с галеристката Вихра Пешева можете да чуете от звуковия файл.


Георги Щърбев е роден 1972 г. в Пловдив. От 1999-2004 г. следва живопис в Aкадемията за изящни изкуства в Рим. Още в студентските си години, преди завръщането си в България, Георги Щърбев участва в изложби и кураторски проекти за млади художници в Италия. 

По-късно, в България, критиката и публиката също са привлечени от изкуството му  и признанието не закъснява – през 2007 г. той получава Наградата за живопис на Дружеството на пловдивските художници и Община Пловдив. През същата година участва и в множество престижни групови изложби, прави и първата си самостоятелна изложба в родния град.

През годините излага отново в Италия, в Брюксел, в Братислава, в Белгия и, разбира се, в Пловдив, както и в София, Варна, Бургас. През 2022 получава номинация за наградата на Пловдив, номинации за Наградата за живопис на Алианц 2012, 2013 и М-тел през 2007.


Информация – галерия "Астри"

Снимки – Ани Петрова, БНР и галерия "Астри"

*Carpe diem – популярен израз на латински от поема на Хораций. В превод означава "грабни момента", "живей днес". "Carpe" означава "вдигам, отскубвам, събирам", но Хораций използва думата като "наслаждавам се, използвам". 


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

До Япония и обратно

В редакция "Хумор и сатира" разстоянията за нищо ги нямаме и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос",  изпети от актьорите Пенчо Петров, Георги Мамалев, Коста Карагеоргиев, Александър Александров, Татяна..

публикувано на 25.10.24 в 18:00
Кристин Льоненс

Романът "По дирите на Амбър" – любов по време на антиядрено движение

Днес (25 октомври) от 19 ч. в Зала 1 на НДК в присъствието на престижно международно жури, член на което е новозеландско-белгийската писателка Кристин Льоненс, фестивалът "Синелибри" ще връчи своите отличия. Кристин Льонес е родена в Хартфорд, Канектикът. Тя има бакалавърска степен по френска  литература от Университета в Северна Каролина и..

публикувано на 25.10.24 в 16:07

Четири изложби от "Карикатурен салон – 2024"

Четири изложби от "Карикатурен салон – 2024" в пространството на Музея на хумора и сатирата в Габрово: "Парченца време" – самостоятелна изложба на проф. Анри Кулев и три изложби със селекции от 49-ата Национална изложба на карикатурата, от 13-тия Международен конкурс за карикатура "Маслината", Кирения, Кипър и от Първия международен конкурс..

публикувано на 25.10.24 в 15:23
Мариан Бозуков

Мариан Бозуков: Петното върху името на Родопския драматичен театър е незаслужено

Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян има нов директор. Актьорът Мариан Бозуков пое ръководството на театъра на 10 октомври, след като досегашният дългогодишен директор Румен Бечев беше уволнен от служебния министър на културата Найден Тодоров. Мариан Бозуков ще заема поста до провеждането на конкурс от  Министерството на културата ...

публикувано на 25.10.24 в 15:22

XLI Национален младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев" излъчва лауреат днес

Днес (25 октомври) завършват "Есенните литературни дни" в Стара Загора. Националният младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев” тази вечер ще отличи лауреатите в своето 41-вото издание.   За поетичния празник в "Артефир" говори Красимира Лекова , главен библиотекар в библиотека "Родина". Конкурсът "Веселин Ханчев" е най-старият..

публикувано на 25.10.24 в 14:51