В Международния ден на семейството фамилният терапевт Борислава Мечева споделя своя професионален поглед върху динамиката на българското семейство в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“. Преподавател в Института по фамилна терапия, тя има задълбочен опит с различни семейни структури и проблематики, както и с методите на подкрепа и взаимодействие между членовете на семейството.
Борислава отбелязва, че през последните години търсенето на фамилна помощ се е увеличило значително, особено след пандемията. Тя разкрива, че хората се обръщат към фамилни терапевти както в частни практики, така и в образователни и медицински учреждения. В болниците съществуват специализирани центрове, където се предоставя немедицинска помощ, а в социалната сфера работата е комплексна и обхваща много аспекти на семейния живот.
Сред най-често срещаните проблеми са въпросите, свързани с децата и юношите, както и предизвикателствата, свързани с хранителни разстройства, зависимости, раздели и разводи. Борислава споделя, че много често семействата търсят съвети при създаването на нови партньорски взаимоотношения и адаптацията на децата към тях.
Според Мечева е трудно да се обобщят силните страни на българските семейства поради тяхното разнообразие. Въпреки това, тя подчертава няколко общи черти: способността за открита комуникация, емпатия и грижа един към друг.
Завършвайки разговора, терапевтът подчертава важността на свързаността и общността в контекста на нарастващия индивидуализъм. В крайна сметка, тя смята, че поддържането на тесни семейни връзки е ключово за чувството на щастие и удовлетворение в живота.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg