Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Ненов, ИКИ: Да стимулираме живота, не само икономиката!

| обновено на 15.05.24 в 11:27
Снимка: БГНЕС

В последното издание на рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гост е Асен Ненов, съпредседател на "Институт Кръгова Икономика" (ИКИ). Той разглежда значението на потребителските битки в контекста на ценностите, които обществото ни приема.

Ненов поставя под въпрос концепцията за потреблението като ценност, подчертавайки, че този подход води до "задънена улица". Според него, когато потреблението се превръща в ценност, това изключва възможността нашите действия да бъдат в хармония с природните цикли, водейки до отдалечаване от природата и "умъртвяване" на заобикалящата ни среда.

В предаването Ненов изразява загриженост за свръхконсумативната среда, в която живеем, особено с оглед на рекордните температурни изменения и тяхното влияние върху глобалния БВП.

"В каква среда живеем тук, се определя от всичко онова, което се случва в планетата като процеси. Един градус нарастване на средната температура на атмосферата означава 12% спад във вътрешния продукт (БВП). А ние в момента сме на 1,5 градуса и вървим стремглаво напред. Ако погледнем 11 месеца поред назад, всичките са рекордни спрямо всички исторически данни, които имаме. Това означава, че ние не само не сме вникнали в това, което уж сме разбрали за нашето въздействие върху климатичната система и нейното въздействие върху нас, ами просто сме ускорили това си въздействие“, посочва той.

По думите му е важно е да се разбере, че нашите действия имат пряко въздействие върху климатичните подсистеми и че всеки месец установява нови рекорди в климатичните данни. Ненов подчертава, че нуждата от стимулиране на икономиката трябва да отстъпи място на стимулиране на живота и удължаване на времето, в което можем активно да участваме в обществото.

"Ние маршируваме в старите доспехи на вехтото, на колониализма, на овехтелия патриархат и всъщност това ни пречи да се отърсим от търсенето на комфорт. Пречи ни да се върнем към нещо, което сме позабравили, че можем да живеем заедно, че целта не е да спечелиш сам, а може би да преживееш повече добри моменти с повече хора", казва той.

В заключение той настоява за необходимост от промяна в нашите потребителски навици и ценности, призовавайки за съзнателно и устойчиво потребление, което подкрепя живота, а не само икономическия растеж.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55