Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Ненов, ИКИ: Да стимулираме живота, не само икономиката!

| обновено на 15.05.24 в 11:27
Снимка: БГНЕС

В последното издание на рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гост е Асен Ненов, съпредседател на "Институт Кръгова Икономика" (ИКИ). Той разглежда значението на потребителските битки в контекста на ценностите, които обществото ни приема.

Ненов поставя под въпрос концепцията за потреблението като ценност, подчертавайки, че този подход води до "задънена улица". Според него, когато потреблението се превръща в ценност, това изключва възможността нашите действия да бъдат в хармония с природните цикли, водейки до отдалечаване от природата и "умъртвяване" на заобикалящата ни среда.

В предаването Ненов изразява загриженост за свръхконсумативната среда, в която живеем, особено с оглед на рекордните температурни изменения и тяхното влияние върху глобалния БВП.

"В каква среда живеем тук, се определя от всичко онова, което се случва в планетата като процеси. Един градус нарастване на средната температура на атмосферата означава 12% спад във вътрешния продукт (БВП). А ние в момента сме на 1,5 градуса и вървим стремглаво напред. Ако погледнем 11 месеца поред назад, всичките са рекордни спрямо всички исторически данни, които имаме. Това означава, че ние не само не сме вникнали в това, което уж сме разбрали за нашето въздействие върху климатичната система и нейното въздействие върху нас, ами просто сме ускорили това си въздействие“, посочва той.

По думите му е важно е да се разбере, че нашите действия имат пряко въздействие върху климатичните подсистеми и че всеки месец установява нови рекорди в климатичните данни. Ненов подчертава, че нуждата от стимулиране на икономиката трябва да отстъпи място на стимулиране на живота и удължаване на времето, в което можем активно да участваме в обществото.

"Ние маршируваме в старите доспехи на вехтото, на колониализма, на овехтелия патриархат и всъщност това ни пречи да се отърсим от търсенето на комфорт. Пречи ни да се върнем към нещо, което сме позабравили, че можем да живеем заедно, че целта не е да спечелиш сам, а може би да преживееш повече добри моменти с повече хора", казва той.

В заключение той настоява за необходимост от промяна в нашите потребителски навици и ценности, призовавайки за съзнателно и устойчиво потребление, което подкрепя живота, а не само икономическия растеж.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пролетният ден на кариерата във Физическия факултет към СУ

Наука, образование и бизнес ще се срещнат във фоайето на Физическия факултет към СУ по време на Пролетния ден на кариерата във ФзФ (30 май) . В "Нашият ден" доц. д-р Владимир Божилов , зам.-декан на Факултета разказва за инициативата, чиято цел е да свърже работодатели и студенти, както и да покаже на бъдещите възпитаници възможностите за..

публикувано на 28.05.24 в 13:15

Отпадъкът – хибрид между природа и култура

Науката често се отнася до взаимовръзката ни с околния свят на всекидневно и дори на битово ниво. Отношението към боклука е показателно за ред характеристики на обществото. Всеки от нас има представа за "чистото общество" като подредено и напреднало и "мръсното общество" – затънало в проблеми и боклук. Дебатите по отношение на отпадъците мобилизират..

публикувано на 28.05.24 в 11:02
Иво Анев, Слава Савова, Георги Мъглов, Любо Стефанов, Радослав Чичев и Ивайло Захариев

Минералните бани и османското наследство

Минералните бани и османското наследство в България. Какво е културното, социалното и политическото значението на минералните бани днес? Заедно със Слава Савова, архитект и изследовател в Института за етнология и фолклористика на БАН, Любо Стефанов, сдружение "Княжевец", Иво Анев, икономист, специалист по водите. Георги Мъглов, гражданска инициатива..

публикувано на 28.05.24 в 08:50
Пламен Бейков

Балетът "Пожар" и мисията за възстановяване на Русенската опера

Балетът "Пожар" е амбициозен и провокативен проект, който директно адресира проблемите и предизвикателствата, пред които е изправена Русенската опера след пожара през 2020 година. Тази продукция не само предизвиква публиката на Русе, но и всички институции и организации, от които зависи възстановяването на оперната сцена. Тя ще бъде представена..

обновено на 27.05.24 в 12:34