Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформата БЕРОН, или как да направим надеждна езикова справка онлайн?

| обновено на 15.05.24 в 13:36
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" отбелязваме годишнината от основаването на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН. Специален гост в предаването е гл. ас. Илиана Кунева от службата за езикови справки, която разказва как се променят с годините въпросите на хората, които звънят по телефона.

Ето какво споделя гл. ас. Илиана Кунева в ефира на "Нашият ден“:

"Секцията за съвременен български език е една от най-старите секции в Института за български език. Бих изтъкнала, че сътрудниците в секцията, свързани с нормите в съвременния български книжовен език, са автори на официалния правописен речник на българския език, който е задължителен при публично общуване. Освен това поддържаме и службата за езикови справки и консултации, която има над 70-годишна история. Развиваме доста съществена дейност."

Гл. ас. Кунева отбелязва също, че службата за езикови справки предоставя възможност на всеки да зададе въпрос по телефона.

"В началото ни питаха основно професионалисти. Очаквано или не, дейността на службата за езикови справки се развива с годините и интересът към нея не спада. В момента се ползва от много широк кръг от хора."

В допълнение, гл. ас. Илиана Кунева разказва за новата платформа БЕРОН, която стартира преди броени дни, като подчертава значението ѝ за съвременната езикова култура.

Проф. Руска Станчева, ръководител на програма БЕРОН, доц. Татяна Александрова, ръководител на Секцията за съвременен български език, БАН, зам.-мин на образованието и науката Наталия Митева (от ляво надясно)
Проф. Руска Станчева, ръководител на програма БЕРОН, доц. Татяна Александрова, ръководител на Секцията за съвременен български език, БАН, зам.-мин на образованието и науката Наталия Митева (от ляво надясно)

Институтът за български език (ИБЕ) на БАН, който е упълномощен от държавата да проучва и кодифицира книжовните норми, инициира създаването на национална онлайн платформа за езикови ресурси, свързани със задължителните книжовни норми за правопис, правоговор и граматика. Разработването на платформата с название БЕРОН (Български езикови ресурси онлайн) ще се изпълнява съвместно с Института за информационни и комуникационни технологии на БАН и се финансира от МОН. Създаването на дигитални ресурси за българския книжовен език е особено наложително, предвид превръщането на интернет в основен източник на информация и в среда за писмена комуникация.

Платформата включва четири основни модула: правопис, правоговор, граматика и езиково консултиране. Основната ѝ цел е да предоставя надеждна и валидна информация по въпросите на българския книжовен език като официален в Република България.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимка – Виктория Петрова, БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05