Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мирослава Жипонова

Ден на очарованието на растенията

доц. Мирослава Жипонова
Снимка: БНР

На 17-и май Биологическият факултет на СУ "Св. Климент Охридски" организира Ден на очарованието на растенията. Денят на очарованието на растенията е международна инициатива, която започва през 2012 г. и придобива все по-голямо световно признание. Организира се през две години и през 2022 г. са организирани над 800 събития, проведени в повече от 50 държави. 

С гордост можем да кажем, че България се присъединява през 2015 г. и оттогава участва активно. Координатор за България е проф. Анелия Янчева от Агробиоинститут (АБИ), който е научен институт към Селскостопанската академия, уточнява в предаването "Следобед за любопитните" доц. Мирослава Жипонова от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

Целта е да се представи по достъпен и интерактивен начин какво е значението на растенията в нашия живот, както и да се подчертае ролята на растителната наука за оформянето на настоящето и бъдещето на нашата планета, което включва и хранителната сигурност, устойчивостта на околната среда, биоразнообразието и човешкото здраве, разяснява доц. Жипонова. 

В общи линии, организираните събития са подходящи за хора от всички възрасти, които се канят да участват в интерактивни събития и дейности, свързани с растения, организирани от научни институции, университети, ботанически градини, музеи, училища, фермери и компании по целия свят.

Под формата на разговори и демонстрации ще бъдат споделени любопитни факти за растения вампири, дървесни видове в града, общуването на растенията чрез светлината, разяснява гостенката. На срещите, уточнява доц. Мирослава Жипонова, ще се обсъдят въпроси относно ролята на растенията в нашия живот ще бъдат обсъждани – какво представляват растителните "суперхрани", какво е значението на бобовите култури, що за животно е биоземеделието и има ли почва у нас, какво е влиянието на електромагнитните полета в прецизното земеделие, как микроводораслите служат за важни източници на полезни вещества. 

Ще отговорим на въпросите от какво боледуват растенията и как се предпазват? Ще ви запознаем с лабораторни оазиси за изследване на силите на медицинските растения и тяхната полза за здравето. 

Предвидени са STEM експерименти с растения за любопитковци. Ще разкрием растителната съкровищница в Биологическия факултет и ще ви изненадаме с много растения, с които можете да украсите своите домове и работни места, или да подарите. 

Наши гости от Института по декоративни и лечебни растения също ще представят специален щанд с разнообразни растителни видове. Студентският клуб СКОРЕЦ ще представи своите доброволчески инициативи, свързани с разширяване на знанията за биоразнообразието и неговото опазване. Творческите умения на учените ще се предадат в специална работилничка за растения и кът за деца.

Целия разговор на Ани Костова с доц. Мирослава Жипонова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР, Биологически факултет на СУ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55