В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" ви представяме едно мобилно приложение, чрез което могат да се подават сигнали за бездомни животни, имащи нужда от помощ. Приложението е разработено в България и е напълно безплатно.
Идеята е всеки, който види животно в нужда и иска да помогне, да може да сигнализира чрез мобилната апликация на доброволци, които да се отзоват. Целта на приложението е да осигури по-надежден и бърз начин за информиране на хората за спешни случаи на бедстващи животни близо до тях.
Ето какво каза в ефира на предаването създателят на приложението, софтуерният специалист Милен Маринов:
"Преди години бях въвлечен в спасяването на няколко бездомни животни, оттам попаднах в доста групи в социалните мрежи, в които хората активно помагаха. Наблюдавайки постовете, често срещах модел, при който някой вижда пострадало животно, но не може да му помогне. Често се случваше такива постове да останат без реакция. Така ми дойде идеята."
Приложението разчита на мрежа от доброволци. Идеята е да обедини хората, които имат желание да помогнат на животно в беда. Приложението алармира всички потребители, които се намират в близост.
"До момента има малко над 10 000 регистрирани потребители. Миналата година имаше случай с една котка в моя квартал, която беше с открита рана на врата. Организирахме се трима човека и я заведохме на ветеринар," споделя Маринов.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg