Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поло Оконе, мултижанров артист: В селото има по-специална енергия от градската!

| обновено на 17.05.24 в 11:17
Поло Оконе
Снимка: БНР

Гост в рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" беше Поло Оконе - човекът, който си е поставил за цел да възроди културния живот в пернишкото село Мурено. Той е мултижанров артист, реализирал множество инсталации, хепънинги и пърформанси. Освен че рисува и изнася лекции по философия, Поло е и физик по образование.

Поло Оконе сподели в ефира на "Нашият ден", че неговите най-големи ангажименти в момента са свързани със студиото за документален театър "Vox populi". "В момента играем две постановки в "Топлоцентрала" - "Паяци" и "Медена луна", разказва той. "На 25 юни ще играем "Медена луна" в Зала 1 на "Топлоцентрала", а на 16 юни ще представим "Паяци", отново в Зала 1."

Оконе също така анонсира откриването на сезона на "Контейнер" през юни месец. "Имаме градска среда за независимо изкуство, която се намира в 'Княжеската градина'. Сезонната рамка, която сме замислили, е с еко насоченост," споделя той.

Една от новите инициативи на Оконе е авторският пърформанс - интеракт "Римлянин", който ще бъде представен в края на сезона в "Топлоцентрала" в Зала 2. "Историята е от някой от периодите на Рим - с образи, герои и случки от същите периоди," обяснява той.

Поло Оконе също така е сред организаторите на Фестивала за традиционната везба и плетиво "Магичната красота". "Шевицата е нещо много дълбоко и красиво с голяма научна, образователна и културна стойност. Когато се докоснеш до шевицата, виждаш, че е необятна," казва той.

Оконе подчертава важността на запазването на традициите в културното наследство. "Имахме Фестивал на мартеницата, който представихме по програма Христо Ботев, имахме и една изложба, и хората бяха изключително възхитени от това, което се случва."

На въпрос дали е по-лесно да се реализират проекти на село, Оконе отговаря: "В селото има някаква по-специална енергия от градската. Има и градски галерии, които много ме зареждат. Освен това в градската среда има една суетност и елитарност на поставянето на изкуството. На село хората чакат с нетърпение нещо да се случи."

В края на разговора Поло Оконе покани слушателите на предстоящите събития: "Фестивалът на везбата и традиционното плетиво ще бъде на 15 юни в село Мурено, от 11:00 часа сутринта. Ще бъда куратор на две изложби - на чичо Станко и на Ева Анева от София. В момента подготвяме и проекта "Биоинтерфейс", където ще представя скулптури и пластики."

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35