Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

| обновено на 20.05.24 в 09:45
4
Владимир Кънев
Снимка: Личен архив

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите.

Гост беше Владимир Кънев, когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в изоставеното село Дебелцово - той се грижи за благоденствието и най-доброто развитие на крилатите си питомци.

В ефира на предаването Кънев сподели:

"До някаква степен познавам пчелите, но ние, хората, като цяло много малко знаем за живота на пчелите, за самите пчели и за техния свят. Те могат да предскажат много напред времето. Пчелите не разпознават хората, но усещат самия страх в тях, адреналина. Докато човек, който се занимава с тях и ги познава до някаква степен, е спокоен, когато е сред тях, тогава и пчелите са спокойни и изобщо не искат да жилят и да нападат."

Владимир разказа и за трудностите в работата си:

"Случвало се е на ден да ме жилят и над 50 пчели. Това е техният инстинкт да се предпазят, но не е проблем, понеже пчеларите привикват към самото ужилване и не е болезнено. Всичко има въздействие върху пчелите – вълни от телефони и такива неща, всичко има някакво влияние. Моите пчели са спокойни когато съм сред тях, не са агресивни. Но те са и в доста диви райони, в които до някаква степен са по-далеч от всичко, което ни заобикаля от цивилизацията."

Май месец е един от най-натоварените месеци за пчеларите. В този период пчелните семейства са в разгара на своята активност. По думите на Владимир май е най-силният сезон за семействата, защото започва роенето. Сменят се пчели-майки, създават се нови семейства. Като цяло от този месец самите пчели започват да се подготвят за следващата зима. Денят е много натоварен, но Владимир не приема това като работа, а като нещо много повече. Казва, че се стреми да отглежда пчелите по начин най-близък до естествената им среда.

Владимир Кънев показва, че пчеларството е не просто занаят, а призвание и страст, изискващи дълбоко разбиране и уважение към тези удивителни създания.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20