На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден" повече за празника.
Св. св. Константин и Елена имат най-голямата заслуга да бъде разрешена и утвърдена християнската религия. По време на управлението на св. император Константин I Велики християните най-после получават правото да изповядват своята вяра и да проповядват словото Божие.
Императорът се възкачва на престола на Западната римска империя през 306 година, като управлението му се слави с любов, кротост и мъдрост. Християните в рамките на неговата империя се радват на благоденствие, докато техните братя по вяра в Италия страдат, угнетени от Цезаря Максенций. Константин повежда битка срещу насилника, в която става победител, воден от знамение. Пред портите на Рим императорът вижда в небето сияещ кръст и побѐден надпис. Преди битката военачалникът заръчва да бъде направено знаме, приличащо на кръст, както и да бъдат изобразени кръстове на бойните снаряжения на войниците. На триумфалните врати на града, построени в чест на св. император Константин, е написано, че битката е спечелена с Божията помощ.
През 324 година Константин I Велики става пълновластен владетел на цялата Римска империя, в рамките на която християните се ползват от владетелското покровителство. Императорът се покръства и спомага разпространението на християнската вяра.
Св. император Константин е инициатор на създаването на Миланския едикт, който през 313 година дава възможност на християните да изповядват своята вяра свободно. По времето на неговото управление е свикан и Първият вселенски събор в Никея, който осъжда арианската ерес и утвърждава първата част от Символа на вярата.
По заръка на св. император Константин започва строежът на храмове в Константинопол и Йерусалим. При разкопките на Голгота царица Елена открива Животворящия Кръст Господен.
Св. император Константин I Велики е първият държавен глава, осъзнал нуждата от свобода на вероизповеданието. Съветван да изгони от Рим еретиците, той отвръща, че не насила трябва да се пристъпва към християнската религия и всеки трябва необезпокояван да изповядва своята вяра.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg