Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристическите маршрути около град Елена

Изглед от Еленския балкан
Снимка: elenskibalkan.eu

"Когато дойдеш на Чемерна (Чумерна) пред очите ти се появява една твърде чудесна картина. На която и страна да погледнеш, окото ти има на що да погледа и на що да се порадва. Хубава е нашата земя. Аз обичах да седя на това място...от това място се види Сакар планина, види се Едирне, види се от Пловдив, види се Доспат. Погледай и надясно! Види се Елена, види се Беброво, види се Търново, види се Габрово, види се Плевен. Така също от тая планина се види р. Тунджа, покрай която се намират цели полета, насадени с, трендафил. Като погледнеш на юг, видиш полета и много реки, а като погледнеш към Дунава, видиш бърда и шумаци; горите са облени със златните лъчи на българското слънце; керемидите се червенеят измежду зеленото поле, белите къщици надничат измежду сливаците, орешаците, крушаците и вишняците, а реките се лъщят от слънцето като сребърни пояси." – така Панайот Хитов описва Еленския балкан в "Моето пътуване по Стара планина".

Марков камък

За туристическите маршрути и най-атрактивните местности около град Елена в "Нашият ден" говори Стоян Димитров – секретар на ТД "Чумерна".

По думите на Димитров в Община Елена няма кътче, което да не представлява красива природна забележителност. Най-голям интерес за туристите е изкачването на билото на Стара планина и достигането до най-високия връх Чумерна(1536 м.) в Елено-Твърдишкия дял на Средна Стара планина.

Димитров споделя, че еленчани се гордеят с традициите, които имат в организирания туризъм. В първото туристическо сдружение, основано от Алеко Константинов през 1895 г., членуват седем души от град Елена, а през 1901 година е основано първото туристическо дружество в града.

През 1915 година започва строителството на първата хижа в Еленския балкан, но дейността е прекратена поради избухването на Първата световна война. Все пак хижа "Чумерна" е открита през 1926 година и е третата българска хижа след "Скакавица" и "Алеко", разказва Димитров. Стоян Димитров запознава слушателите с някои от възможните начини за достигане до връх Чумерна, както и с природните местности в близост до гр. Елена – с. Костел, с. Мийковци, Марков камък, Раев камък и други.

Тези, които желаят да опознаят туристическите маршрути на Еленския балкан, могат да се свържат с ТД "Чумерна", за да получат съдействие, упътване или водач из местността.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05