Д-р Димитър Печилков, началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница.
Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на операции в Отделението по детска кардиология е променен поради остър дефицит на медицински сестри в отделението за следоперативни грижи. Според новия план две седмици ще се извършват операции, а в следващите две седмици оперативната дейност ще бъде прекратявана, за да бъдат обгрижвани пълноценно малките оперирани пациенти в реанимацията.
Д-р Печилков обяснява, че интензивните отделения след кардиооперации, особено когато става дума за деца, са по-особени и изискват по-квалифициран персонал. Нарушаването на утвърдените работни стандарти и невъзможността за ежеминутно проследяване състоянието на оперираните застрашава животите на пациентите, изтъква кардиологът.
Гостът заявява, че са необходими комплексни мерки за справяне с проблема. На първо място обществото отново трябва да изгради и покаже уважението си към тази тежка професия, смята д-р Печилков, тъй като медицинската сестра е ключов член в мултидисциплинарния екип в областта на детската кардиохирургия.
Според д-р Печилков е необходимо да се поддържат редовни контакти с факултетите по обществено здравеопазване, които обучават сестрите. Обучението на сестри, които искат да работят в интензивното лечение на деца, би трябвало да е на специален фокус, заявява кардиологът. Д-р Печилков подчертава, че в Детското кардиологично отделение на НКБ медицинските сестри преминават през специална обучителна програма, създадена съвместно с детската болница в Бостън и Харвардския медицински унверситет. По думите на госта е много важно пациентските организации, МЗ, МОН и медиите да се ангажират с темата.
В края на разговора д-р Печилков отправя апел: "Бих искал да призова всички сестри, които са завършили, да направят връзка с нас, да посетят нашата болница, да разберат, че тук има кой да се погрижи за тях и да ги обучи, за да спечелим битката за детските сърца."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg