Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременният учител - мост между традицията и бъдещето

| обновено на 24.05.24 в 13:32
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“
Снимка: БГНЕС

В ефира на "Нашият ден" имахме удоволствието да чуем Елена Вързилова, учител по български език и литература, която с голяма любов и вдъхновение разказа за ролята на учителя днес. Според нея, учителят в България е истински магьосник, призван да вдъхновява децата в класните стаи и да отговаря на всички предизвикателства, които светът предлага.

Вързилова подчерта, че вдъхновението, съчетано с технологиите, налага нови роли на учителя. Той вече не е само преподавател, а и вдъхновител, който държи ръката на децата по пътя им към знанието. Всеки ученик носи в себе си любовта към словото и българския език, която се проявява още с първите стихчета и срещи с първите учители. Класната стая се превръща в техен втори дом, а тази обич към езика се предава от поколение на поколение.

Както светът извън класната стая, така и този вътре в нея, непрекъснато се променя. Вързилова сподели своите мисли за ерата на изкуствения интелект и предизвикателството пред учителите да решат дали да използват тези нови технологии като съюзник, или да се отдалечат от тях. Тя вярва, че учителите не могат да избягат от тези промени и че е пагубно да отделяме света в училище от този извън него.

Елена Вързилова е убедена, че ролята на учителя е да подготви учениците за реалния живот и да развие уменията, които съвременността изисква. Тя подчерта, че всяко време налага своите нови умения и че учителите трябва да бъдат готови да ги предадат на своите ученици. Според нея най-важното е да вървим ръка за ръка с технологиите и да използваме тяхната сила, за да вдъхновим и подготвим бъдещите поколения.

Разговорът с Елена Вързилова ни напомня за силата на българския език и за важната роля на учителите, които с любов и вдъхновение предават тази сила на новите поколения. В свят на постоянни промени и нови технологии, учителите са тези, които могат да направят връзката между традициите и бъдещето, подготвяйки учениците за предизвикателствата на утрешния ден.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43