Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Владимир Симов: Няма граница за човешките мечти и стремежи

Снимка: @iztokzapad

"Старостта е факт, който трябва да приемем доброволно и съзнателно да превърнем в пътешествие, може би най-трогателното и плашещото от всички досега" – пише д-р Владимир Симов в своето голямо изследване "Остаряването". Той смята своя труд за първата крачка към формирането на школа по геронтопсихиатрия у нас и се надява младите му колеги да се заинтересуват от темата. "Демографски ние трябва да предифинираме представите си за живота, тъй като е изчислено, че до 2045 година броят на възрастните хора над 65 години ще бъде по-голям от хората, които са до 15-годишна възраст. – казва д-р Владимир Симов – В момента има огромен рекламен сектор, който се опитва да обхване възрастните хора. Те изведнъж се превърнаха в един желан таргет и за търговците и за политиците."

"Човешката личност е социален конструкт, тя се състои от трайни личностови черти, но и от това, което се нарича темперамент, генетичната заложба. Тоест личността е един многопластов механизъм, който може да се приспособява към начина на живот. Адаптирането към условията на живот е един от основните фактори, които гарантират качествено остаряване. Заедно с доброто физическо здраве. Но ако трябва да вкараме един по-интелектуален акцент, за успешното остаряване е важно животът да има смисъл. Възрастните хора изведнъж се изключват от обществото и се оказват в социален вакуум. Но тези, които съхраняват професията си или се включват в някакви благотворителни организации и други дейности успяват меко да се трансформират, и са по-удовлетворени."– обяснява д-р Симов

Грижите за възрастните хора у нас се нуждаят от много промени и работа на много нива. "Има нужда от геронтопсихиатри, които да работят с определен тип диагностични тестове, да познават добре лекарствата и проучванията. Надявам се, че ще има колеги, които ще допринесат към това. Ние нямаме извънболнични психиатрични служби, нямаме мрежа"– казва Д-р Симов.

Чуйте още от разговора с д-р Владимир Симов в "Какво се случва".


Владимир Симов
завършва медицина, след което специализира психиатрия и психотерапия. Работи в различни психиатрични структури и клиники в София. Сертифициран психотерапевт е по диалектична бихевиорална терапия, терапия на схемите и хипнотерапия. Бил е заместник-председател на Българско общество по аналитична психология "К. Г. Юнг". За изследванията си в областта на психиатрията е отличен с две международни награди.

През последните 15 години работи в чужбина – първоначално във Великобритания, където съчетава работата си като психиатър с преподавателска дейност, а днес живее и работи във Франция.

Наред с медицинското си образование, Владимир Симов завършва театрална режисура в НАТФИЗ "Кр. Сарафов", а по-късно специализира оперна режисура. Има реализирани театрални спектакли и една оперна постановка.

Автор е на романа "Мъж и Жена сътвори го"; есеистичната книга "Пространства на мълчанието" и сборника от разкази "Непокорни пеперуди".

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50